Almák fagygyűrűvel

Vannak helyek, ahol az április végi, május eleji fagyok teljesen elpusztították a gyümölcstermést. És akadnak ültetvények, ahol maradandó nyomot hagytak a mínuszok. Egy nógrádi almáskertben például a fagy nem semmisített meg minden virágot, viszont mostanában furcsa gyümölcsök bújnak meg az ágak között.

Házunk tájaInczédy Péter2007. 07. 20. péntek2007. 07. 20.
Almák fagygyűrűvel

Egy gazda hívta fel a figyelmemet a meghökkentő perzselési nyomokkal tarkított, apró gyümölcsökre. Mintha valaki ecsettel körbekente volna középen mindegyiket, olyan parásodott csík húzódik rajtuk. Csodálkoztunk mindketten: hogyan sikerülhetett ilyen szabályosan egyformára perzselni az almákat? Mintha csak szabványelőírás lenne rajtuk a parásodott öv. Az pedig csak még jobban megnehezítette az ok kiderítését, hogy volt ennek a kezelésnek alkalmi kontrollja is, helyben: a szomszédos területen sorakozó almafák gyümölcsei mind épek, egészségesek maradtak. Nem is próbálom szavakkal leírni a jelenséget, tessék inkább megnézni a képet!
Van, aki felismeri, de bizonyára akad olyan is, aki még nem találkozott ezzel a tünettel. Ezért megkérdeztem a Nógrád Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat szakemberét, Szántóné Veszelka Máriát, aki a következő felvilágosítással igazított útba.
A tünetet fagygyűrűnek nevezik. Ez akkor jön létre, ha az apró gyümölcs megfázik, s néhány sejtsor gyűrűszerűen elhal. Utána a növekedés során az alma középső részén parásodott öv képződik. Jellemzően a Gloster és a Jonagold fajtáknál fordult elő ez a jelenség az idén, mert a fagy idején azok már túl voltak a virágzásukon, és az éppen megkötött apró almákat érte a hideg.
Ugyanakkor megkérdeztem: vajon miért maradt el az enyhe tél után várt hatalmas kártevő-invázió a kertemben? Öreg Jonatán fámon például még a lisztharmat tünetei sem jelentek meg, és a közönséges levélpirosító almalevéltetűtől dudorodó leveleket is meg lehetett számolni gallyain. Egyedülálló almafán, ha a közelében nincs másik almafa, szerencsés esetben akár el is maradhat a fertőzés, a környék almáskertjeiben azonban annál nagyobb erővel tarolt a lisztharmat – mondta a növényvédő. Jóformán meg sem lehetett védeni az ültetvényeket. Az is igaz viszont, hogy a fuzikos fertőzési nyomás sokkal gyengébb volt az idén, mint más években szokott. A lombosfa-fehérmolyok aknázó kártételét is úgy kellett keresgélni a kertben. Valószínűsíthető, hogy a korán jött meleg kiszárította a tojásaikat s ezért gyérültek meg. Valóban nagyobb fertőzési nyomásra készültünk, de az almáskertekben csak a lisztharmatból jutott ki annyi, amennyitől tartottunk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek