Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Akinek kertje van, mostanában azt sem tudja, mihez fogjon, hiszen a nagy melegben minden korábban és egyszerre érik. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a bőség zavarával küszködünk: nálam például van még cseresznye, meggy a fákon, de már érik a ribizli, az egres, a sárgabarack, az őszibarack, az árpával érő körte. Minden napra akad egy kis elfoglaltság, a kapálás, a fűnyírás mellett áldozni kell néhány órát a szüretre, tartósításra is. A nagy rohanásban arra is maradnia kell egy napnak, hogy a spájzot alaposan kitakarítsuk, s lehetőleg meszeljük is ki, hogy a befőttesüvegek tisztább, fertőtlenített környezetben sorakozhassanak a lemosott polcokon.
Ha ezzel megvagyunk, megrohamozhatjuk a fákat, és az utolsó szemig leszedhetjük az egészséges termést. Kár lenne, ha lepotyogna vagy a fán rohadna meg! Cseresznyéből, meggyből, sárgabarackból, szilvából ízletes befőttet készíthetünk. Nálunk jól bevált recept: a megmosott, kiválogatott gyümölcsöt tiszta üvegekbe rakjuk, feltöltjük vízzel, majd egy edénybe öntjük a vizet. Egy háromnegyed literes üvegre négy evőkanál cukorral számolva szirupot készítünk. Amikor forrni kezd, az üvegben lévő gyümölcsöt beleöntjük, megforgatjuk benne, aztán visszamerjük, s felöntjük a lével, amibe késhegynyi nátrium-benzoátot keverünk. A lezárt üvegeket száraz dunsztba tesszük, majd rá egy napra mehetnek a spájzba.
A felesleges cseresznyéből le is fagyaszthatunk, de lekvárt is főzhetünk, például málna vagy meggy hozzáadásával. Mi meggyből rengeteget lefagyasztunk, méghozzá kimagozva, hogy minél kevesebb helyet foglaljon el. Így bármikor főzhetünk gyümölcslevest vagy süthetünk meggyes pitét, rétest, ezeket nem lehet megunni. Az egrest, a ribizlit szintén a mélyhűtőbe irányítjuk, mert a belőlük készült szószok fenségesek például rántott vagy főtt húsokhoz. A megmosott, lecsöpögtetett gyümölcsöket egyszeri főzéshez elegendő adagokban tesszük hűtőzacskóba. Befőzéssel, fagyasztással a gyümölcsök vitamintartalma valamelyest csökken, de ez ne vegye el a kedvünket a tartósítástól. Ha a tökéletes egészségre törekszünk, akkor aszalhatunk is, hiszen az aszalványok őrzik meg a legjobban a tápértéket. Ma már korszerű berendezések kaphatók, ennek ellenére kevesen kísérleteznek a tartósítás e formájával.
Csak a mélyhűtő láda mérete szabhat határt annak, hogy mi kerüljön bele. Borsónak, zöldbabnak, gyalult töknek kaporral, lecsónak való paprikának, petrezselyem zöldjének bérletes helyük van. De becsempészhetünk egy-egy zacskó paradicsomot, szeletelt patisszont vagy uborkasalátának valót is. Beköszöntött ugyanis az uborkaszezon, amikor az 5-6 literes üvegek is megtölthetők kovászos, ecetes vagy csemegeuborkával. Mi például a kovászos uborkát kenyér nélkül készítjük: csak sós vízzel öntjük fel az üveget, a tetejére kaprot, az uborkák közé pedig tormát teszünk, és máris mehet a napra. Mihelyt megerjedt, a hűtőbe tesszük, hogy friss, ropogós maradjon. Amikor savanyúságot teszünk el télire, nem feledkezünk meg a meggylevélről, az éretlen szőlőről sem, az uborkák közé pedig beteszünk egy-egy paprikát, hagymát, pici cukkinit, patisszont, karfiolt, hogy zamatosabb legyen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu