Tányéron landoló zöld bimbók

Komoly versenytársa támadt a karfiolnak a brokkoliban. Termesztése egyszerűbb, mert a karfiolnál kevésbé igényes. Legkedvezőbb tulajdonsága, hogy ha a központi zöld rózsáját levágjuk, akkor - a karfiollal ellentétben - a levélhónaljaiból további kisebb rózsák fejlődnek, amelyek a fagyokig szedhetők.

Házunk tájaValló László2007. 07. 13. péntek2007. 07. 13.
Tányéron landoló zöld bimbók

A brokkoli egyéves növény, a karfiol fejéhez hasonló, de kevésbé tömött rózsáit erős, 40-70 centiméter magas száron hozza. Zöld bimbós állapotban kell levágni és fogyasztani virágkezdeményeit. Némely fajtái enyhe teleken folyamatosan új rózsákat képeznek. Táplálkozási értéke is hasonló a karfioléhoz. Ásványi sókban, főként káliumban gazdag, szénhidrát- és fehérjetartalma is jelentős. A legújabb kutatások szerint a káposztafélék között kiemelkedő arányban tartalmaz olyan anyagot, amely hatékony védelmet nyújt a rákos folyamatok kialakulásának megelőzésében. Ez a hatása főként nyersen vagy párolva fogyasztva érvényesül.
A brokkoli karógyökere már közvetlenül a talajfelszín alatt dúsan elágazik, és a talaj fölső, húsz-harminc centiméteres rétegét szövi át. Ebből következően érzékeny a szárazságra, illetve nagy a vízigénye. Tápanyagigénye jelentős, noha kevesebbel is megelégszik, mint a karfiol. A szerves anyagban gazdag, morzsalékos szerkezetű, középkötött talajokon fejlődik szépen. Termesztéséhez legmegfelelőbbek a folyók melletti öntéstalajok, ahol magas a talajvíz szintje is. Laza homokon csak öntözéssel boldogulunk. Mivel rövid tenyészidejű, másodterményként termesztjük. Magját egészen május végéig vethetjük szabad földi ágyba, így júliusra kiültetésre kész palántákat kapunk. Legkevesebb 60 x 40 centiméteres sor- és tőtávolságra ültessük és jól önözzük be őket. A brokkoli a bimbók fejlődése idején különösen sok vizet kíván, fontos, hogy ekkor rendszeresen öntözzük. Nitrogénigénye kiemelkedő, bő termést csak ennek kielégítése után várhatunk. Tíz négyzetméterre számítva 50 dekagramm pétisót juttassunk ki fejtrágyának.
Évközi ápolása az öntözésből és a gyomtalanításból áll. Ne feledjük, hogy a jókor végzett szakszerű kapálás fölér akár egy öntözéssel is, a mostani, csapadékszegény, forró nyári időszakban különösen hasznos. Augusztus közepétől, végétől, amikor az erőteljes fejképződés megindul, érdemes nitrogénnel fejtrágyáznunk. Akkor szedjük, mielőtt a rózsák bimbói kinyílnának, inkább előbb, mint később. A rózsákat éles késsel és 20-25 centiméteres szárrésszel együtt szüreteljük. A termést frissen és mélyhűtött állapotban egyaránt fölhasználhatjuk. Ha más zöldséggel főzzük együtt, kicsit később tegyük a főzőlébe, mert hamar szétfő. Levest, egytálételt egyaránt készíthetünk belőle, saláták alkotóelemeként is szóba jöhet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek