Vigyázz, túzokcsibe!

Mentik a túzokfiókákat a lucerna- és gabonatáblákból a Magyar Madártani Egyesület, valamint a LIFE túzokvédelmi program munkatársai. Idén pár héttel korábban kezdődtek a betakarítási munkálatok, de a túzokcsibék nem nőttek gyorsabban. A természetvédők egész nap kint vannak a földeken, megpróbálják menteni az arató- és kaszálógépek előtt lapuló fiókákat.

Házunk tájaPethes József2007. 07. 13. péntek2007. 07. 13.
Vigyázz, túzokcsibe!

Az egész világon veszélyeztetett túzok előszeretettel fészkel mezőgazdasági területeken, főleg lucerna- és gabonatáblákban, ahol a talaj mélyedéseibe rakja tojásait. Április végétől három hónapig a túzokszaporulatra különösen ügyelnek a természetvédelmi szakemberek, mert vegyszerezés közben a traktorkerekek, betakarítás idején pedig a kaszák veszélyeztetik a madárritkaság tojásait és fiókáit. A Kiskunságban - a legnagyobb hazai túzokélőhelyen - idén sok fióka kikelt, ami szép eredmény, hiszen a tojások túlélték a tavaszi mezőgazdasági munkálatokat, nem fedezték fel őket a ragadozók, nem törték fel a varjak. A párhetes csibék nagyon kicsik, nem tudnak repülni, csak futkosnak a barázdák között. Ha ilyenkor valami veszélyezteti a családot, a tojó kiadja a parancsot: lapíts! A fiókák rejtő színezetüknek köszönhetően egy szempillantás alatt láthatatlanná válnak. A tojó elrepül, de később, a veszély elmúltával visszatér, mert nagyon erősen kötődik kicsinyeihez.
Nincs könnyű dolguk a természetvédelmi szakembereknek és a kombájnosoknak, amikor meg akarják menteni a fiókákat. Ha észreveszik a felrepülő madarat, megállnak és kiszállnak szétnézni. Gyakran hiába meresztik a szemüket, úgy látják, hogy a gép előtt nincs semmi: se fészek, se madár. Ha ilyenkor továbbmennek, nagy valószínűséggel lekaszálják a túzokcsibéket. A legjobb, amit tehetnek, hogy körülbelül egy hektárt kihagynak az aratásból ott, ahol a madarat felrepülni látták, mert csaknem biztos, hogy a repülni nem tudó csibék ott lapulnak valahol a környéken. Ha ily módon sikerült megfelelő védőzónát kialakítani, akkor a tábla többi részében zavartalanul folyhat az aratás, a tojó pedig visszatérhet, és biztonságos helyre vezetheti a kicsiket.
A túzokcsibék eleinte kizárólag apró gerinctelen állatokkal táplálkoznak, később pedig zöld növényeket, gyom- és gabonamagvakat, rovarokat, férgeket, csigákat, apró rágcsálókat, gyíkokat is esznek. Egy hónapos korukig csak gyalogolni tudnak, négy-öt hetesen kezdik a szárnypróbálgatást, hathetes korukban képesek elröppenni egy másik táblába, ha veszélyt éreznek. A túzokok hazai védelmét az ország kilenc túzokélőhelyén az Európai Unió finanszírozza. Mivel hazánkban él Közép-Európa legszámosabb állománya - mintegy 1300 példány -, fontos szerepünk van a faj megőrzésében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek