Széna kell a marhának

Az idei aszály nyomán támadt takarmánygondok miatt gyakoribbak a hízómarhák emésztőszervi megbetegedései. Kiválthatja őket cukorrépa-melléktermékek (leveles cukorrépafej, melasz, répaszelet) etetése, nagy mennyiségű abrak, a szálas takarmányok elvonása, túletetés kenyér- és gyümölcshulladékkal. A megcsappant étvágy és a híg, savanyú szagú bélsár hívja fel a tenyésztők figyelmét a bendőacidózisra.

Házunk tájaDr. Böő István2007. 09. 21. péntek2007. 09. 21.
Széna kell a marhának

A tünetek legtöbbször már a takarmány felvétele után 6–12 órával jelentkeznek. Ilyenkor az állat teljesen étvágytalan, bendőmozgása renyhe és ritka, sokszor nem is kérődzik. Némelyik egyednél a bendő teltebb, de felfúvódás nem tapasztalható, míg másoknál ez is jelentkezik. Az állat viselkedése szembetűnően megváltozik: fáradékony, nehezen és keveset mozog, sokat fekszik, környezetére nemigen reagál. Gyakori a nyögés, fogcsikorgatás, öklendezés, nyugtalanság, izomremegés, izzadás, a végtagok fájdalmassága. Feltűnő a vizeletmennyiség csökkenése, esetleg az állat nem is vizel. A bélsár zöldessárga, habos, gyakran véres. Tejsavmérgezésre utaló jelek is mutatkozhatnak: a szem kötőhártyája kivörösödik, a testhőmérséklet kezdetben emelkedik, később csökken, a szutyak szederjes, a szívverés szapora, a pulzus gyenge, alig érzékelhető és gyakori a légzészavar. A tejsavmérgezésre utaló tünetek a betegség súlyos formájában erősödnek, ugyanakkor rövidebb ideig mutatkoznak, mert a beteg állat gyorsan kómába (eszméletlen állapotba) kerül, végül görcsök között pusztul el.
Ha intenzív abrakhizlaláskor az állat sokat fekszik, nehezen kelthető fel, mind a négy lábára sántít, és a csülköket közelebbről megfigyelve azt látjuk, hogy a pártaszél duzzadt, bőre kipirult, érzékeny, a csülökszaru megnyomásakor fájdalmat érez, akkor nagy valószínűséggel a bendőacidózis következményeként kialakuló savós csülökirha-gyulladásról van szó.
A bajt megelőzhetjük, ha a betegségre hajlamosító, veszélyes takarmányok etetésében két-három hét átmenetet biztosítunk. Jó megoldás, ha szálas takarmánnyal együtt adagoljuk őket. Ügyeljünk a mennyiségre is! Ha lehet, végezzünk próbaetetést, annál is inkább, mert a takarmányok szénhidráttartalma időről időre változhat. Kerüljük az abrakadag hirtelen növelését, silókukorica etetésekor pedig a szemtartalommal arányosan csökkenteni kell az adagot. Fontos a megfelelő itatás és sóellátás, valamint hogy a napi takarmányadag szárazanyag-tartalmának legalább a 14–18 százalékát a szálas adja!
Amennyiben a kór tünetei jelentkeznek, az állatorvos értesítésével egy időben vonjuk el a betegséget kiváltó takarmányt, és jó minőségű pillangósszénát adjunk helyette. Itassuk meg bőségesen az állatot! Jó hatású lehet rázókeverékben adott 300-500 gramm pékélesztő is. Legegyszerűbb azonban mindenféle takarmány megvonása, jó minőségű széna etetése étvágy szerint. Ezek az eljárások természetesen nem helyettesíthetik az állatorvosi kezelést.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek