Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2007. 09. 07. péntek2007. 09. 07.
Üzenjük

Szilvabetegség jeligére
Olvasónk hat éve telepített, 27 darab Besztercei szilvafája látszólag szépen fejlődik, de még egyetlen szem gyümölcs sem érett be rajtuk. A kőkemény termések a várható fele nagyságára nőve megkékülnek és lehullnak. Néhány gyümölcsön mézgakiválás (gyöngyösödés) is mutatkozik. A tünetek valóban utalhatnak vírusfertőzésre, de arra az is jellemző, hogy a leveleken, később a terméseken és a magok csonthéján is elmosódott szélű, zöldessárga, gyűrűs rajzolat látható. Ha ezek a tünetek jelentkeznek, akkor sajnos folyamatosan leromlik a fa, és ezen átoltással már nem segíthet. A vírus ugyanis, ha bekerül a fa nedvkeringésébe, ott továbbszaporodik. A fertőzött fa folyamatosan legyengül, és fertőzési forrássá válik. A vírus terjedhet a virágporral, szívogató kártevők (levéltetvek, darazsak, atkák) által, átvihető kerti szerszámokkal (ásóval, oltókéssel, metszőollóval), ezért általában javasolják a fák kivágását és megsemmisítését. A beteg fák helyét tanácsos néhány évig pihentetni, legjobb a kiásott gödröket nyitva hagyni, hogy a napsugárzás és a téli fagyok fertőtlenítsék a talajt. Semmiképpen sem ajánlható, hogy a helyükre bármilyen csonthéjas gyümölcs fáját ültessék, mert azok ugyanúgy fertőződnek a vírussal. A kivágás előtt – még vírusos tünetek esetén is – érdemes azonban átnézni a fákat, hiszen lehetnek olyan egyedek, amelyek a fertőzés ellenére is egészségesek maradnak. Az ilyen fákból – spontán rezisztencia következtében – értékes, új, betegség-ellenálló fajták alakulhatnak ki, amelyek talán továbbszaporításra is érdemesek.
A levelében megírt tünetek több betegségre is utalnak, ezért azt javasoljuk, hogy szakemberrel is nézesse meg a fákat. A gyümölcshullást ugyanis okozhatta az aszály, a mikroelemhiány, illetve a poloskaszagú szilvadarázs kártétele. Utóbbi esetben a tömegesen lehullott szilvák zöldek maradnak, a gyümölcshús a kártevő ürülékével szennyeződött. Tápelemhiány esetén előfordulhat kényszerérés, a lehullott termések színeződhetnek, de nem olyan szederjesek, mint a vírusfertőzöttek.

Berényi Györgyné, Szeged
A mezei zsurló, mint régi neve is mutatja (súrlófű), magas kovasavtartalma miatt alkalmas edények kisúrolására. A növényi szövetekbe beépült kovasav megkeményíti a sejtfalat, ami a kórokozók és a kártevők behatolása ellen bizonyos védelmet ad a növényeknek. A növény hajtásainak forrázata (1 kg friss vagy 15 dkg szárított növény 10 liter vízhez) hígítás nélkül ajánlható vetőmagvak áztatására és a vetőágyak beöntözésére a palántakori betegségek megelőzésére. A főzet jó rügypattanáskor a fák lemosó permetezésére is növényerősítő adalékként, önállóan vagy a permetszerekkel együtt kijuttatva.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek