Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nagy sajtóvisszhangja volt azoknak az eseteknek, amikor kullanccsal fertőzött kecske tejétől betegedtek meg többen is két dunántúli megyében. Ez ritkán fordul elő, ugyanis a hazánkban élő több tucat kullancsfaj többsége kizárólag erdei állatokból szív vért, az embert és a háziállatokat egyaránt támadó fajok száma sokkal kevesebb. Ilyenből legtöbb a közönséges kullancsból van.
Ez az élősködő a gazdaállatból vért szív, ezáltal maga is fertőződik, de ez az állapotát nem befolyásolja, ám a következő vérszíváskor nyálával továbboltja a kórokozót. A vírus a kullancs és a területen élő gazdaállatok között vándorol. Az ember és a háziállat akkor fertőződhet, ha ilyen természeti gócba kerül. Az ember és a háziállat szinte mindig csípéssel fertőződik, de ez bekövetkezhet fertőzött tehén, kecske nyers tejének fogyasztásával is.
A háziállatokban, így a kecskében is csak ritkán alakulnak ki tünetek. Pedig a kecske az erdős, bokros, cserjés legelőn kullancsokkal igencsak gyakran találkozhat, ezt legelési szokásai is elősegítik: felülről lefelé legel, a fák, bokrok friss hajtásait a legelőfűnél is jobban kedveli. Ha tünetek, igen ritkán, mégis jelentkeznek, azok idegrendszeriek. A beteg állat lemarad a nyájtól, nyáladzik, reszket, kényszermozgásai alakulnak ki. Ilyenkor nem lehet segíteni rajta, görcsök között, kinyújtott végtagokkal elpusztul.
A kecskén megkapaszkodott kullancsokat szinte lehetetlen észrevenni, mert nincsenek tünetei, s az állat viselkedése sem változik meg. Néhány napos vérszívás után a borsónyira növekedett nőstény kullancsok már észrevehetők, leginkább a fejen, a szemek és fülek tájékán, a gáttájékon és a külső nemi szerveken, a vékony bőrrel fedett testrészeken. A vírussal fertőzött kullancsok csípése után a kórokozók a vérpályába kerülnek, ami legfeljebb négy-öt napig tart. Ugyanakkor nagyon veszélyes, hiszen a vírus ezalatt juthat be a tejbe, és néhány napon át a tejjel együtt távozhat is. Miután a vérben megjelennek az ellenanyagok, a kecske megszabadul a vírustól. A nyers tej közvetítette emberi kullancsfertőzés egyedüli, de biztos módszere az, hogy nem iszunk nyers tejet. Annál is inkább, mert az állatról emberre terjedő fertőző betegségek között több is van, mely a nyers tej közvetítésével terjedhet. Ilyen a veszettség, a brucellózis, a liszteriózis és a tuberkulózis. Ugyanilyen veszélyesek lehetnek a hőkezelés nélküli tejből készült termékek is, például a sajtok.
A közvetlen fogyasztásra szánt nyers tej termelésének és értékesítésének számos feltétele van, rendelet szabályozza. A forgalmazás helyszínén jól láthatóan fel kell tüntetni: „Nyers tej, fogyasztás előtt fel kell forralni!” Táplálkozás-élettani szempontból sem indokolt a nyers tej fogyasztása, mert olyan előnyei nincsenek a hőkezelt tejjel szemben, melyek miatt érdemes volna egészségünket kockára tenni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu