Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Napjainkban sajnos egyre több sas válik mérgezés áldozatává. Nemrégiben a Fertő–Hanság Nemzeti Park területén költő egyetlen parlagisas-pár pusztult el, és találtak egy rétisastetemet is. Így már harmincháromra emelkedett az elmúlt másfél évben megmérgezett, fokozottan védett sasok száma, legalábbis ennyiről tudnak a természetvédelmi szakemberek.
A Magyar Madártani Egyesület szerint ilyen nagymértékű saspusztulás eddig nem fordult elő, és ha a mérgezések folytatódnak, kritikus állapotba sodorhatják a világviszonylatban is igen jelentős hazai parlagisas- és rétisasállományt.
A korábbi ügyekhez hasonlóan most is nyomozás indult. Ha bebizonyosodik, hogy szándékos bűncselekmény történt, akkor az elkövetőket akár három évig terjedő börtönbüntetés és több millió forintos pénzbírság is sújthatja. Tavaly április óta húsz parlagi, tizenkét réti-, egy szirti sas, valamint egy vándor- és egy kerecsensólyom is mérgezés áldozatául esett. Természetvédelmi értékük 34 millió forint. Legkritikusabban a parlagi sast érintették a mérgezések, hiszen a megtalált húsz példány a tavalyi európai uniós szaporulat mintegy hatodát teszi ki. A felderített mérgezéseket minden esetben illegálisan használt növényvédő szerek okozták, amelyeket legtöbbször szándékosan raktak csaliként kihelyezett állattetemekbe különféle ragadozók irtására. A madárvédők szerint a felderített esetek csak kis részét képezik a valódi pusztításnak. A madártani egyesület és a nemzeti parkok szakemberei a rendőrséggel, a növényvédelmi és vadászati hatóságokkal együttműködve fokozott figyelmet fordítanak a mérgezések felderítésére, és mindent megtesznek azért, hogy megszüntessék e bűncselekményeket.
Mind a parlagi, mind a rétisas fokozottan védett faj, egyetlen példány természetvédelmi értéke egymillió forint. Rétisasból 150, míg parlagi sasból mindössze 81 pár költ Magyarországon, ám ez utóbbi fajból így is nálunk található az Európai Unió állományának a kétharmada. A madártani egyesület parlagisas-védelmi programját eddig uniós és hazai pályázatokból finanszírozta, de az elmúlt években egyre kevesebb pénz van ilyen célra, ezért veszélybe került a program folytatása. Magunk is segíthetünk a madárvédőknek: hogyha több ragadozómadár-tetemet talál valaki egymáshoz közel, azonnal értesítse az egyesületet, hogy a további pusztulásokat megakadályozhassák!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu