Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jó harmincöt éve egy kis családi vállalkozást alapított a biológus papa az egykori Jugoszláviában. Két fia ma a magyar gombaipar egyik legjelentősebb cégét, az áporkai Bio-Fungi Kft.-t irányítja.
A délvidéki felmenők és a csiperke kiapadhatatlan témaforrás Mutsy Árpádnak, a társaság 43 éves igazgatójának. Ez érthető is, hiszen öccsével a határon túli Zentán még gyerekként leste el a komposztálás és a termesztés fortélyait.
– Amikor Magyarországra költöztünk, a kertészeti egyetemen gombára szakosodtam. Műszaki mérnök öcsémmel, édesapámmal – szegény már meghalt – és a szintén zentai Sugár Attila barátunkkal a kilencvenes években hoztuk tető alá ezt a vállalkozást. Akkoriban egy olyan amerikai–magyar cégnél dolgoztam gombacsíra-értékesítőként, ahonnan mi is sokszor vettünk szaporítóanyagot. Kicsiben kezdtük. A csiperkét bérelt kőbányai pincékben termesztettük. Illetve tesszük még most is, de már nem sokáig, mert továbbléptünk! Az első nagy beruházásunk ez az áporkai komposztüzem volt. A második pedig, egy holland típusú gombaház, most épül Ócsa és Üllő között. A jövő a légtechnikás, számítógéppel vezérelt, lego-logikán alapuló gombaház, ahol a földtől a plafonig szerelt fémvázas polcrendszerekben nő a gomba. Minden észszerű és funkcionális, rövidebb idő alatt több és jobb minőségű gomba terem, mint a pincékben.
– Hol áll most a hazai gombatermesztés?
– A második világháborúig az európai élvonalba tartozott. Hosszú szünet után, tizenhét éve ismét ugrásszerűen fejlődni kezdett. De csak a termesztés, mert a fejenkénti másfél kilós éves fogyasztásunk nagyon szerény. A fejlődés csak a valóban tőkeerős termelőkre vonatkozik, mert kiváló oltóanyaggal, jó minőségű komposzttal csak ők tudnak első osztályú gombát termeszteni. Mi például – óriási hitelteherrel a nyakunkban – kénytelenek voltunk saját komposztálót építeni. Elegünk lett abból, hogy a megrendelt alapanyag kevés és gyenge minőségű volt, ráadásul sokszor késve érkezett. Ezzel a komposztálóval nemcsak a hazai, de a szomszédos országok termesztőinek igényeit is kielégítjük. Amíg a gombaház fel nem épül, ebből származik az árbevételünk zöme is.
– Milyen a helyzet az uniós csatlakozás óta?
– Az unióval semmi gondunk. A magyar gombatermesztőknek korábban is, most is jó a hírük Európában. Szerintem inkább az uniónak van ránk szüksége, mint fordítva.
– Bio-Fungi a nevük; talán biogombát termelnek?
– Fantázianévnek indult, de majdnem valós lett, mivel a mi speciális eljárással készült komposztunk szinte bio tisztaságú. Viszont biogombát sose termesztettünk. Volt egy biogombás kuncsaftunk, tönkre is ment. De nem a komposztunk miatt! A piaccal volt baja. Mi a csiperkére szakosodtunk, már az apám is ezt termesztette. Ez a legkelendőbb gomba Európában. A drágább laskának egészen más a termesztési technológiája. Az például fényigényes, míg a csiperkére villanyt szedéskor kapcsolunk. Akkor olyan gyönyörű a látványa, mint egy behavazott tájnak! A csiperke ugyanis folyamatosan havazik. Ezért télen-nyáron süthetem-főzhetem a családomnak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu