Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hosszú évszázadokon át Monostorpályi volt a hazai zellertermesztés hazája, ez a zöldség tette híressé a hajdú-bihari települést. Azonban ma már egyre kevesebben foglalkoznak ezzel az igényes növénnyel.
Kép: Monostorpályi, 2007. november 09. Piros Gáspár termelő zellergumókat tart a kezében. Fotó: Ujvári Sándor
Hajdanán kamionszámra vásárolta fel a helyi téesz a jó minőségű zellert, majd vitték a nagybani piacokra. Jó pénzt kapott érte a termelő és a felvásárló. Most viszont egészen más a helyzet!
Igaz, barátságosan fogadott Vágó András polgármester, de nem a hivatalában, hanem a portáján felállított hatalmas, vaskályhával fűtött fóliasátrában. Legnagyobb meglepetésemre nem zellert tisztítottak az asszonyok, hanem tormát, mert azon sokkal nagyobb a haszon. Tétován nézek a falu első emberére, aki széttárt karral jelzi, ő maga sajnos zellerfölddel nem szolgálhat, mindössze négy szállal a kerítése tövében. Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy a hajdúsági településen, ahonnan egykor még az erdélyi piacokra is lovas szekerekkel szállították az ízletes növényt, mára ez a tevékenység kihalóban van. Ezt mondja Piros Gáspár őstermelő is:
– Húsz évvel ezelőtt még itt termett meg az ország zellerének a 80 százaléka – mondja az agrármérnök. – Még most is létezik egy sajátos, kiváló minőségű ősi tájfajta, a monostorpályi. Ma már főleg a Duna–Tisza-közén és más mélyebb fekvésű területeken termelik ezt a növényt. Nagy gondosságot és szakmai hozzáértést igényel: sok fény, víz, tápanyag kell a palántáknak, amiket a májusi fagyok után lehet kiültetni. De a korai, hidegtűrő fajtákat fátyolfólia alá hamarabb is ki lehet vinni.
– Meddig tudják ellátni hazai növényből a vásárlókat?
– Magyarország lakosságát leveles zellerrel októberig tudjuk ellátni hazai terméssel, utána a gumós zeller többsége a lengyelektől érkezik. A magyar zeller általában kisebb és nem olyan egyenletes méretű, mint a külföldi. Legkésőbb februárban az utolsó hazai szál, illetve gumó is kifogy a piacról – magyarázza a szakember. Azt is elmondja, hogy a valamivel több mint kétezer lelket számláló Monostorpályiban napjainkban csupán négy-öt család maradt hűséges a zellertermesztéshez.
– A szabadföldi, talajtakarásos zellert már májustól csomózott leveles zellerként értékesítik, egészen október közepéig. A hűtőházak decemberben kezdik el a gyökérzöldség mélyhűtött tárolását, addig pedig földben tárolják a termelők – magyarázza Vágó András. A faluban már nincsenek felvásárlók, mindenki maga értékesíti a zellerét, főként a nagybani piacokon. Az eladási ár mindig az évszaktól, a termés mennyiségétől és méretétől függ. Nyáron beáll egy kiszámítható ár, általában 40-100 forintot lehet kérni darabjáért, amire a kereskedők ráteszik a maguk hasznát. A gumó kilónkénti ára mostanság a 300 forinthoz közelít.
Aki komoly energiát fordít a termesztésre és ért is hozzá, elég szép pénzt tud vele keresni, akár nyugdíj-kiegészítésként is. A nagy haszon eléréséhez több hektáron kell vele foglalkozni: gépesítve, öntözőrendszerrel, kiváló vetőmaggal, nagy szakértelemmel.
A zeller egyébként nagyon finom és tápláló: magas E-vitamin-tartalma miatt a férfiak csodaszere. Ennek ellenére kevés fogy belőle. Egy család havonta csupán egy gumót fogyaszt el.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu