Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyik kedvenc fűszeremről lévén szó, a címben szereplő kérdés különösen foglalkoztatott, amikor Zanzibáron jártam. A kis trópusi szigeten egy fűszerültetvény megtekintése turistacsalogató látványosságnak számít, belépőjeggyel, idegenvezetéssel. Az árba természetesen belefér egy pici kis szüret is, ami azt jelenti, magam vehettem le egy kéregdarabot az örökzöld fáról, amit szuvenírként haza is hoztam.
A fa egyébként rokona a babérnak, fénylő levele hasonlít is rá. Elmondták, hogy miután lehántják a fáról a kérgét, hagyják száradni és érlelődni, majd lekaparják róla a külső réteget. Ahogy ez a belső kéreg szárad, összetekeredik, és ebben a formájában szállítják hozzánk is, hogy például forralt borban, gyümölcslevesekben és szószokban végezze el áldásos tevékenységét. Vagy megőrlik, hogy mondjuk almás pitét, rácsos linzert és mézeskalácsot ízesíthessünk vele.
A fahéj egy klasszikus, ősi fűszerféleség, már több ezer éve alkalmazzák, eleinte illatosítóként, füstölőként vált ismertté. Mivel Dél-Ázsiából származik, az indiai és az arab konyhákban nagy mennyiségben használják: húsokat, rizst és teákat is ízesítenek vele. Indiában a fahéjat mint egész fűszert használják: forró olajban sütik, amíg ki nem tekeredik (ez nagyon fontos ahhoz, hogy az ízek kiszabadulhassanak), majd lehűtik, amikor az étel többi alapanyagát hozzáadják. A fahéjdarabokat tálalás előtt ki lehet venni, de legtöbbször az ételben hagyják illatos dekorációként. A legtöbb országban azonban az őrölt fahéj a népszerűbb, még fűszerkeverékek alapanyagaként is. Indiában és Kínában a fahéj rügyét, azaz a virágzás után közvetlenül leszedett éretlen termést is megszárítják és megőrlik.
A fahéj valaha értékesebb volt az aranynál is. Egyiptomban balzsamozó szerként, a középkori Európában vallásos rituálékhoz, ceremóniákhoz is használták. A benne található illóolajnak gyógyhatása is van: oldja a görcsöket, a belső feszültségeket, nyugtató hatású, az egész testben melegségérzést vált ki. Ellazítja a méhet, ezért csökkenti a menstruációs panaszokat. Fertőtlenítő hatóanyagokat tartalmaz, ezért a gyomor és a bélcsatorna, valamint a légút fertőzései ellen is használható. Enyhíti az emésztési zavarokat, a hányingert, csökkenti a felfúvódást, csillapítja a köhögést és rekedtség esetén is kiváló. A fahéjolaj illata meleg, fűszeres és édes, ezért illatlámpában párologtatva javítja a közérzetet, nyugtató hatású, sőt még szerelmi vágykeltőként is szóba jöhet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu