Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Valahányszor, ha kókuszos süteményt majszolok, eszembe jutnak azok a szép napok, melyeket Afrikában, a kókuszpálmák alatt töltöttem. Zanzibáron, a fűszertermesztésről híres szigeten volt szerencsém megfigyelni azt is, miként másznak fel az égig érő pálmák tetejére, hogy leszedjék ezt az üdítő gyümölcsöt.
Miután lehozták a világoszöld színű kókuszdiókat, egy méretes, éles késsel egyszerűen lenyisszantották az egyik végét, és máris ihattuk a belsejét kitöltő, áttetsző kókuszvizet. Ezekben az éretlen diókban akár egyliternyi folyadék is lehet, ami érés közben aztán folyamatosan beépül a terméshúsba. Érdekes, hogy a harmincfokos melegben is hűvös marad a folyadék, ezért a piacokon, utak mentén üdítőitalként árulják. Ivás után az üresen maradt kókuszdiót feltörtem és a lágy terméshúst kikanalaztam belőle.
Vendéglátóim elmondták, hogy az egzotikus kókuszpálma minden porcikáját hasznosítják. A dióból étkezési olajat sajtolnak, sőt gyógytermékeket, szappanokat is készítenek belőle. A termések rostos köpenyéből fonalat fonnak, amely kötél, takaró, háló, táska, ruhanemű, szőnyeg és sok más termék előállítására alkalmas. A kókuszdió csontos héjából edényeket is készítenek. A pálmanedvből, amely a megvágott virágzatokból csepeg, pálmabort, ecetet, cukrot és szirupot állítanak elő. A kókuszpálma levele és törzse a trópusok fontos építőanyaga.
A növény a teljesen napos helyeken, trópusi klímában érzi magát jól, a tengerparti laza talajokat kedveli, jól tűri a sót. Egy-egy kókuszpálma több mint nyolcvan évig hozhat termést. Zölden vagy éretten, kézzel szüretelik a termést; Afrika bizonyos részein és néhány csendes-óceáni szigeten a lehullott kókuszt szedik fel a földről, Ázsiában helyenként idomított majmok kúsznak fel a fára. Az utóbbi időkben sok helyen rövid törzsű fajtákat is ültetnek, hogy könnyebb legyen a szüret.
Maga a dió fontos élelem, egy hindu népmonda szerint fogyasztása százféle baj gyógyítására alkalmas. Nálunk már érett állapotban kapható, de kemény húsa is élvezetes csemege. A szárított kókuszt főleg süteményekhez használjuk. Ha frissen fogyasztjuk, tehetjük salátákba, de magában is finom. A kókusztej – melyet gyakran összetévesztenek a kókuszvízzel – nem más, mint a gyümölcshúsból nyert folyadék. A gyümölcs sok ásványi anyagot, főleg magnéziumot, kalciumot, cinket és vasat tartalmaz. Olyan telítetlen zsírsavak találhatók benne, amelyek jelentősen csökkentik a szívbetegségek kialakulásának esélyét. Magas kalciumtartalma miatt a tej mellett gyermekek és idősek étrendjébe szokták ajánlani, mert erősíti a csontokat. Táplálóanyagai miatt lábadozó betegeknek is ajánlott.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu