Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mariska néni jeligére
A bor íze és szaga záptojásra emlékeztet, ha az élesztőgombák tevékenysége következtében a kén kénhidrogénné változik. Többnyire újboroknál fordul elő a jelenség az erjedés után, amely nyílt fejtéssel, a bor átszellőztetésével általában megszüntethető. Ilyenkor 10-20 gramm borként is adhatnak borhoz hektoliterenként. Ha a kellemetlen íz és szag nem múlik el, akkor a fejtést többször is meg lehet ismételni.
Frungel Mátyás, Tiszacsege
A szilvafák tömeges gyümölcshullása a tavalyi rendkívüli szárazság következtében, a fák terhelésének csökkentése miatt – spontán védekezésként – is bekövetkezhetett. Az idő előtti hullást okozhatta a gyümölcsmolyok, a poloskaszagú szilvadarázs vagy a felszaporodott levéltetvek kártétele is, illetve – súlyosabb esetben – a szilvahimlővírus kártétele. Utóbbi esetben a megvastagodott leveleken sárgászöld, gyűrűs foltok jelennek meg, a gyümölcsökön besüppedő gyűrűs vagy szabálytalan rajzolatok láthatók. A vírusos gyümölcs torzul, a gyümölcshúsban barnulás és mézga is látható. Az ilyen gyümölcsfák nem gyógyíthatók, és egyértelmű tüneteknél a fákat – a továbbfertőzés megakadályozása miatt – ki kell vágni, s a helyükre csonthéjas gyümölcsöt nem ajánlott telepíteni. Kisebb a baj, ha valamelyik kártevő okozza a tüneteket. A szilvamolyok a gyümölcshéj alatt jól látható aknát rágnak, később a gyümölcs belsejében ürülékükkel szennyezik a gyümölcshúst. A megtámadott termések elszíneződnek és idő előtt lehullnak. A télvégi lemosó permetezéssel, valamint június és szeptember között kéthetenként újakra cserélt hernyófogó övekkel védekezhetünk ellenük. A régi öveket, valamint a károsított terméseket meg kell semmisíteni.
A poloskaszagú szilvadarázs áprilisban, a fák virágzásakor rajzik. A nőstények ilyenkor a csészelevelek cimpáin keresztül beszúrják a tojásaikat a terméskezdeménybe. A termések később a kártevő ürülékével szennyezettek és poloskaszagúak. A megelőzésére a fák virágzásakor – sziromhulláskor – méhkímélő rovarölő szerrel permeteznek, amit 10-14 nap múlva megismételnek.
Tömeges gyümölcshullást okozhatnak a felszaporodott levéltetvek is, amelyek a közvetlen károsítás mellett a vírusokat is terjesztik, ezért nagyon fontos ellenük védekezni. A tetvek szívogatása következtében a levelek sárgulnak, idő előtt lehullnak, emiatt a fák legyengülnek. A terhelés csökkentése érdekében a fák akár tömegesen is eldobják a termésüket. A károsítás kísérő tünete a tetvek által termelt, ragadós mézharmat, ami bevonja a lombfelületet, sokszor a fás részeket is. A télvégi lemosó permetezéssel, szükség esetén vegetációs időben gyakori, erős vízsugarú, hideg vizes lemosással, súlyos esetben vegyszeres permetezéssel védekezhetünk ellenük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu