Gyógyító kertek

Miközben várjuk a tavaszt, óhatatlanul arra gondolunk, hogy a kert mennyi munkát ad nekünk. De a legtöbb embernek ez nem nyűg, sőt szívesen mozog a szabadban, mert valamiképpen ez is sportnak számít. És a kert zöldjétől gyógyulni is lehet – létezik ugyanis színterápia.

Házunk tájaPethes József2008. 02. 15. péntek2008. 02. 15.
Gyógyító kertek

A színterápia módszerével gyógyítók szerint a zöld szín segíti a megromlott egyensúlyi helyzet visszaállítását, harmóniát teremt a szervezetünkben. Zöld színnel kezelik például az ízületi és visszérgyulladásokat, a köhögést, a hörghurutot és bizonyos szembetegségeket. A kórházaknak sem csak hobbiból van kertjük, hanem azért is, hogy látványuk gyorsítsa a betegek gyógyulását. És az sem véletlen, hogy a kórházakban használt textíliák nagy része zöld, ugyanis ennek a színnek nyugtató hatása van, olyan érzést táplál a betegekben, mintha a természetben lennének. A gyógyulásra várók számára a kert nyugalmat és kikapcsolódást jelent.
A zöld növények és a virágok látványa eltereli figyelmünket a gondokról, a negatív gondolatokról. Már öt, kertben eltöltött perc jótékony hatással van a vérnyomásra, a szívműködésre, az izmokra és az agyra. Egy súlyos betegségből felépülő beteg számára ezek az apró hangulatjavító tényezők rendkívül sokat jelentenek. Egy amerikai kutatás bebizonyította, hogy kerti környezetben kisebb a valószínűsége annak, hogy egy betegségben legyengült szervezet bakteriális fertőzést kap. Az oxigénben dús levegő, a növények által kibocsátott illóolajok egészséges környezetet teremtenek a gyógyulni vágyók számára. A kertek nyugtatják az idegeket, fokozzák a légzés intenzitását, így segítenek a stressz leküzdésében. Külföldön a kórházak kertjeit úgy alakítják ki, hogy télen és nyáron is élményt nyújtsanak. A zöld mellett a rózsaszín, a fehér és a lila színű virágokat részesítik előnyben, ezek hatnak a leginkább megnyugtatóan. A fákat és a cserjéket is úgy választják meg, hogy téli lombszínük is kellemesen színes legyen. Az egynyári virágokat pedig úgy válogatják, hogy azokat ne kelljen rendszeresen permetezni, tehát a betegségeknek ellenálló fajokat és fajtákat ültetik. Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban léteznek kimondottan gyógyító kertek is, ahol a betegek is kertészkedhetnek. A kórházban ápoltak olyan speciális feladatokat kapnak, amelyektől fizikailag és szellemileg is jobb állapotba kerülnek. Az egészséges testmozgással és sikerélménnyel járó kertészkedés a pszichiátrián is bevált gyakorlattá, terápiává vált.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek