Üzenjük

Tujontartalom; zöldségfélék károsítói

Házunk tájaVeszelszky Éva2008. 02. 08. péntek2008. 02. 08.
Üzenjük

Bokor Istvánné, drótposta
Több gyógynövényről kimutatták, hogy drogjaik egyes vegyületei bizonyos körülmények között nagyobb mennyiségben daganatkeltő hatásúak lehetnek. Ilyenek az orvosi zsálya és a levendula, amelyek illóolajának tujontartalma okozhat problémát. Mindkét növény értékes gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, hámosító hatású drogot ad, amelyeknek alkoholos kivonata külsőleg (borogatásként) vagy nagyobb időközönként gyógyfürdőként, valamint forrázatuk gargarizálóként jó hatású. Belsőleg azonban csak nagyon kis mértékben javasolható a fogyasztásuk (fűszerként használt kis mennyiségek azonban nem okoznak gondot). Jelenleg kísérleti jelleggel termesztik az orvosi zsálya hazai nemesítésű, csökkentett tujontartalmú fajtáját, amelyben a káros vegyület a megengedett érték alatt van.
A szájüregi gyulladás és a száraz köhögés ellen hatásos martilapunak is kimutattak kedvezőtlen hatását, ezért a drog forrázatát csak gargarizálásra ajánlják, meginni nem. A hámosító hatású, lábszárfekélyek, törések, ízületi gyulladások, reumás fájdalmak gyógyítását segítő fekete nadálytő drogjának egyes alkaloidjai nagyobb mennyiségben májkárosító és rákkeltő hatásúak lehetnek, ha azokat elfogyasztjuk. Külsőleg, pépes borogatásként, gyógykrémként azonban káros hatást nem tapasztaltak.
Több olvasónk visszatérő kérdése a kívánatosnál sokkal nagyobb mennyiségben telepített tuják tujontartalmának kedvezőtlen hatására vonatkozik. Ebben a kérdésben ismételten csak azt mondhatjuk, hogy néhány tuja – főként vegyes ültetésben – nem okozhat gondot, de a lakóépületek közelébe telepített tömör tujasorok tömény illóolaj-tartalma érzékeny egyéneknél  már káros is lehet.

Szántó Zoltán, Battonya
A sárgarépát a sárgarépalégy nyüvei rágják meg. A kétnemzedékű kártevő bábjai a talajban áttelelnek, és évről évre jobban felszaporodnak. Ellene elsődleges védekezés a vetésforgó, ahol a sárgarépa után valamilyen hagymafélét – a sárgarépalégy riasztónövényeit – ajánlott ültetni. Másik védekezés a minél korábbi vetés, amelyeket az április végétől júliusig rajzó kártevők kevésbé károsítanak. Más esetben a vetést ajánlott rajzáskor fátyolfóliával vagy rovarhálóval takarni, illetve – a kártevőket riasztó – hagyma, illetve fokhagyma kivonatával lepermetezni. Szintén kedvező a sárgarépa és a hagymafélék váltósoros ültetése, hisz mindkét növény kölcsönösen riasztja a másik kártevőjét.
A káposztaféléket, a retket és a mályvát károsító földibolhák főként száraz, meleg időben szaporodnak el. Ellenük szintén vetésforgóval, korai vetéssel, a veszélyeztetett fajták gyakori öntözésével, a talaj mulcstakarásával (nyirkosan tartásával) védekezhet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek