Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem tudni, milyen időjárást hoz az idei év, de a klímaváltozás miatt ismét nagy szárazság lehet. Erre gondolni kell, amikor a gazda vetőmag után néz, hiszen aszály ellen nemcsak víztakarékos agrotechnikával és öntözéssel védekezhet, hanem szárazságtűrő növények termesztésével is. Mivel az öntözés lehetősége csak nagyon keveseknek adatik meg, marad a másik két megoldás.
Lehet új növények bevonásával is próbálkozni, például a köztudottan szárazságtűrő cirokfélékkel. Szárukat és levelüket vastag viaszréteg fedi, felületükön kevesebb a gázcserenyílás, ami a jó vízgazdálkodásban segíti őket. Gyökerük nagyobb és mélyebbre hatol, mint a kukoricáé. Nagyon jó a regenerálódó képességük, így nagy szárazság után is képesek gyorsan megújulni. Ezt Pál Mihálytól, a szegedi Gabonatermesztési Kutató Kht. ciroknemesítőjétől tudjuk. E tulajdonságaiknak köszönhetően száraz, aszályos években akár 30 százalékkal is többet teremnek, mint a kukorica. Sőt, jó alkalmazkodóképességük miatt olyan közepes és gyengébb talajokon is sikeresen termeszthetők, ahol a kukorica már nem jövedelmező.
Nem igényelnek külön beruházást, mert a gabonához alkalmazott gépekkel minden munka megoldható. A szemes és silócirkot általában 70 centiméteres sortávolságra, a szudáni füvet pedig gabona- vagy dupla gabona-sortávolságra vetik. Mivel a vetőmag apró, gondosan előkészített, aprómorzsás vetőágyat igényel. Melegigényes növényről lévén szó, általában április végén, május elején vetik, ekkor 12-13 fokos a talaj. Vegyszeres védelmére csak a cirokra engedélyezett gyomirtó szereket szabad alkalmazni.
A szemes cirok kiváló takarmányozásra, mert táplálóanyagban gazdag, jelentős a fehérjetartalma. A kutatóintézet vizsgálatai szerint sertéstápokban 20-30 százalékban, míg baromfitápokban ennél nagyobb arányban (30-50 százalék) helyettesítheti a kukoricát. Mivel apró mag, kedvelt madáreleség is. A nemesítő szerint fajtaválasztásnál érdemes figyelembe venni a tenyészidő hosszát. Vannak már olyan hazai korai és középkorai hibridek (GK Emese, Alföldi 1), amelyek csapadékos, hűvös őszön is biztonságosan beérnek, nem úgy, mint a hosszabb tenyészidejű külföldi hibridek. A silócirok önmagában vagy kukoricával keverve kiváló téli tömegtakarmányt ad, főleg szarvasmarhák és juhok számára készítenek belőle szilázst.
Cirokféle a szudáni fű is, amely a gyengébb talajokon is eredményesen termeszthető. Kiváló szárazságtűrő képességének köszönhetően száraz, aszályos időben, amikor a gyepek már kisültek, megbízható zöldtakarmányt jelent. Sokféleképpen hasznosítható, elsősorban legeltetésre és zöldszecskának ajánlják, de szenázs, a vékonyabb szárú Akklimat fajtából pedig széna is készíthető.
Zöldetetésre bugahányás előtt jó vágni, amikor fél méternél magasabb. Hazánkban a takarmánynövények közül a szudáni fű adja a legnagyobb zöldtömeget: egyes hibridek (például a GK Csaba, a Gardaván és a Zöldözön) hektáronként 100-130 tonna zöld- és 20-26 tonna szárazanyag-termést produkálnak évi két vagy három kaszálás mellett.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu