Műtrágyától hízik a gyep

Megszépítjük a kertünket, ha üde zöld fűszőnyeget terítünk le benne. Így jobban érvényesül a virágok, cserjék díszítő értéke, és még az épületek, a kerti műtárgyak is jobban festenek ilyen környezetben. Ingatlanügynökök állítják: a házas ingatlan értékét akár tíz százalékkal is megnövelheti az ápolt gyep.

Házunk tájaValló László2008. 04. 04. péntek2008. 04. 04.

Kép: Fűnyírás, pázsitfű, kertészkedés. 2007.04.02. Fotó: Bohanek Miklós

Műtrágyától hízik a gyep
Fűnyírás, pázsitfű, kertészkedés. 2007.04.02. Fotó: Bohanek Miklós

A fűmagvetéssel még nem késtünk el. A minőségi gyepszőnyeg létesítésének feltétele a jó talaj-előkészítés, a sima talajfelszín kialakítása, az egyenletes vetés, az alapos tömörítés (hengerezés) és a magágy kíméletes, permetező öntözése. A boltokban több fűféle keverékét árusítják, közöttük a pázsit, illetve a sport típusú keverékek a legnépszerűbbek. Az előbbi finomabb, érzékenyebb és mutatósabb füvek elegye, az utóbbiba durvább, a taposást jobban bíró fajok tartoznak. Ezeken kívül szárazság-, árnyéktűrő, nyírást ritkábban igénylő és taposást tűrő változatban is kaphatók keverékek. Ha a már régebben megerősödött gyepszőnyegünk valamiért kikopik, fölülvetéssel hozzuk helyre a foltot. Ez esetben is lazítsuk meg a talajt, egyengessük el a felszínt, majd szórjuk be fűmaggal. Kövérebb, szebb lesz a pázsitunk, ha műtrágyázzuk. E célra speciális gyepműtrágyák kaphatók, amelyekben a fontos nitrogén eleve nagyobb arányban van jelen. A gyepműtrágyák a bennük lévő tápelemeket lassan oldódó formában tartalmazzák, így a tenyészidőszak során fokozatosan tárul föl a hatóanyaguk. Ezért elég csak egyszer, a telepítés vagy az első nyírások megkezdése előtt kijuttatni, hatását az egész tenyészidőn át fogja kifejteni. Ha most műtrágyázzuk a gyepet, érdemes azt eső előtt kiszórni (vagy a kijuttatott trágyát beöntözni), hogy mielőbb a talajba mosódjon.
A gyomirtás folyamatos munka, amelyet legjobb, ha kézzel végzünk. Ültetőkanállal lazítsuk föl a gyom körül a földet, úgy húzzuk ki tövestől. A rendszeres, szakszerű nyírás meghatározó a folt nélküli, üde gyepszőnyeg kialakításában. Alapszabály, hogy a füvet ne vágjuk túlságosan alacsonyra (kopaszra). Minél magasabb ugyanis a gyep, annál kevesebbszer kell nyírni. Ami nemcsak munkamegtakarítás, hanem ésszerű ápolási fogás is: a nagyobb levélfelület mellett nagyobb, erőteljesebb gyökérzet fejlődik, ez hatékonyabban ellátja a fűcsomót tápanyaggal, s így jobban ellenáll a szárazságnak, ugyanakkor sikeresen veszi föl a versenyt a gyomokkal is.
Fontos, hogy éles pengéjű fűnyíróval dolgozzunk, így ha rendszeresen vágjuk a füvet, a kaszálékot nem kell föltétlenül eltávolítani, mert néhány nap alatt magától lebomlik. Alkalmanként mindig csak a harmadát vágjuk le a fűszőnyeg magasságának. Ez a tavaszi, erőteljes fejlődés idején kétszeri (olykor háromszori) nyírást jelent hetente, ami a nyár elejére már heti egy alkalomra csökken.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek