Támad a tafrina

Ilyentájt csonthéjas gyümölcsfáink tafrinás betegségek elleni védekezésére kell a legjobban figyelnünk. A betegség hűvös, csapadékos időjárást követően járványszerűen jelentkezik, különösen a fertőzésre hajlamos nektarin- (kopaszbarack-) és őszibarackfajtákon.

Házunk tájaKobza Sándor - Tóth Miklós2008. 04. 04. péntek2008. 04. 04.
Támad a tafrina

A levélfodrosodás tünetei már a fakadás után jól láthatók. A fiatal levelek áttetszőek, halványsárgák, később rózsaszín, piros, majd bordó árnyalatúak, megvastagodnak, a levéllemez hullámosodik. A hajtás és a levélnyél is torzul, a fertőzött levelek már július elején lehullnak.
A korai lombhullás a fa gyengülését, mézgaképződést, a vesszők elhalását, sőt a fák pusztulását is okozhatja. A gomba fertőzéséhez elegendő a 4-6 Celsius-fokos hőmérséklet, nedves levélfelület és magas páratartalom. Akkor van veszély, ha az esős időszakot meleg, párás idő, majd ismét esővel járó lehűlés követi. Hogyan előzzük meg ezt a betegséget? Nyugalmi időszakban, rügypattanásig réztartalmú szereket használjunk, ezekkel más gombák és baktériumok ellen is védekezünk. Piros bimbós állapottól a réz a perzselés veszélye miatt már nem használható, helyette kontakt, mély hatású és felszívódó készítmények vethetők be. Legismertebb kontakt hatóanyag a kaptán, a klórtalonil és a TMTD (Tiuram Granuflow).
Ezek a levél felületén hatnak, így csak a fertőzés megelőzésére alkalmasak. Gyakrabban kell permetezni, ha az időjárás kedvező a tafrina számára. A kontakt és a mély hatású szerek kombinációi még hatásosabbak. Piros bimbós állapottól 4-7 naponta lehet szükség a védekezésre. Erős fertőzés esetén használjuk a felszívódó gombaölő szerek (difenokonazol, tebukonazol) és kontakt szerek kombinációit.
A sárgahúsú őszibarackon és a nektarinokon egyre fontosabb a lisztharmat elleni védekezés is. A vegetáció első felében a levélfodrosodás elleni felszívódó szerek a lisztharmat ellen is hatásosak, később kolloid ként tartalmazó szerekkel (Kumulus S, Microthiol, Thiovit) védekezhetünk.
A monília valamennyi csonthéjas gyümölcsfát (cseresznye, meggy, kajszi, őszibarack, nektarin, mandula) veszélyeztet. Virág- és hajtásfertőzést okozva a termés pusztulását okozza, vessző- és ágelhalás esetén pedig maga a fa is elpusztul az évek során. A rézzel történő lemosó permetezést követően szerves hatóanyagú készítményekkel védekezzünk virágzás elején (bimbós állapotban). Sziromhullás után először kontakt szereket, később pedig kontakt és felszívódó szerek kombinációját használjuk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek