Apa kombi fákkal szemezget

Juhász Béla méltán bekerülhetne a rekordok könyvébe, mert ötvenhét fáján háromszáztizenöt fajta gyümölcs terem.

Házunk tájaKeresztény Gabriella2008. 08. 13. szerda2008. 08. 13.
Apa kombi fákkal szemezget

A kétgyerekes, 36 éves családapa az elmúlt években lett megszállott hobbikertész. Az élesztőgyárban központifűtés-szerelőként dolgozik, szereti a szakmáját, gyesen lévő neje pedig kiváló szakács. Györgyi már megszokta, hogy hűtőjük időnként dugig van szemzésre váró tasakokkal, nedves vattába göngyölt rügyes galylyacskákkal, melyeket férje szikével helyez óvatosan a fa kérge alá, és ilyenkor egy napig is étlen-szomjan dolgozik a kertben.
– Lakótelepről költöztünk ide, a Baross Gábor-telepre, és engem korábban csöppet se érdekelt a kertészet – mondja Juhász Béla. – Csak az, hogy a gyerekeimnek szép gyep legyen. Kivágtam a fákat, csupán egy ringlót hagytam meg, de pechemre az is elpusztult. Ez nyolc éve történt, és a kudarc miatti mérgemben elhatároztam: lesznek nekem gyümölcsfáim, és nem is akármilyenek. A szakkönyveket olvasva jutott eszembe, hogy még nagyobb poén lenne, ha egy fán többféle gyümölcs is teremne. Beszéltem szakemberekkel, bejártam az országot különleges fajtákért, és elkezdtem kísérletezni. Kivált a cseresznye és a meggy keverékére, az Eugéniára és a  Hortenziára fájt a fogam, de ezeket máig se tudtam beszerezni. Vettem azért cseresznye- és meggycsemetét, és szemzéssel lett is „vegyes gyümölcsöm”. De hiába próbáltam összehozni őket más csonthéjasokkal, magyar, japán, kínai szilvával, őszi- és sárgabarackkal, ez nem jött össze. Mert a meggyet és a cseresznyét a legnehezebb keresztezni a saját fajtájukkal, a nem csonthéjassal pedig lehetetlen. A szilva keresztezése sárgabarackkal, nektarinnal, őszibarackkal tökéletesen sikerült, sőt már mandulám is van mellettük. Egyik-másik fámon 30-40 fajta gyümölcs is érik. Nem egy időben persze, ezért a családom szinte folyamatosan ehet tiszta gyümölcsöt. Merthogy permetezni ritkán szoktam.
– Szemzéssel lett sokféle hibrid fája. Mi a különbség az oltás és a szemzés között?
– Ezeket nem hibrideknek, hanem kombi fáknak hívjuk. A különbség pedig az, hogy szemzéssel augusztusban rügyet, a hagyományos oltással januárban vagy kora tavasszal zsenge ágat helyezek a kéreg alá. A legbüszkébb az almafámra vagyok, ami három év kísérletezés után idén először körtét is terem. Szerintem az országban sincs ilyen. Ha igen, jelentkezzen a gazdája! De nem gyakori nálunk a kínai lapos őszibarack, a japán szilva és körte sem. Szerintem csodálatos látvány, ha egy fa alsó ágán szilva, középtáján őszibarack, legfelül pedig ismét egy másfajta szilva díszeleg. Vagy egy almafám, aminek minden ágán másfajta alma terem. Beszemeztem egy ősi magyar faját, a batult is, amit már Mátyás király korában ismertek. 
– Hogyan jut erre ideje? És mit szóltak hozzá azok a szakemberek, akiktől korábban tanácsot kért?
– A műszakbeosztásom miatt egy teljes napot a kertben dolgozhatok. Eleinte senki se hitte el, hogy könyvekből meg lehet az ilyesmit tanulni. Volt, aki bizton állította: alma és körte nem terem meg egy fán. És nekem sikerült! Ráadásul a szemzés variációi szinte végtelenek. Az amerikai Oregon államban egy férfi Guinness-rekordot állított fel azzal, hogy fáján meggy, nektarin, szilva, sárga- és őszibarack terem, vagyis ötféle csonthéjas gyümölcs. Van esélyem lekörözni, csak pénzem nincs a hitelesítéssel járó költségekre. De ha volna olyan kategória, hogy egy kis kertben hol lelhető fel a legtöbb gyümölcsfajta, abban talán világelső lennék.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek