Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vissza a természetbe! Ezzel a jelszóval vásárolt birtokot Ivanov Janko a Zengő déli oldalán, hogy ott vegyszerek nélkül gazdálkodjon.
A bolgár fiatalember a gödöllői egyetemen végzett, majd nálunk ragadt, és itt alapított családot. De vajon miért nem a hagyományos módon gazdálkodik, úgy, ahogy azt az egyetemen tanították?
– Annak nem látom az értelmét, mert a természetet iparosítani nem lehet! – válaszolja határozottan, majd végigvezet négyhektáros birodalmában, mutatván, hogy így is lehet egészséges növényeket termeszteni. Gyönyörű a kilátás, idelátszik a pécsváradi vár, körös-körül erdők. Legjobb lenne itt csak pihenni, de Jankónak más dolga is akad, hiszen egyhektárnyi a művelhető terület, ahol a gyümölcsfák meg a zöldségek kaptak helyet. Mivel semmilyen vegyszert nem használ, 2003-ban bejelentkezett a Bikontroll Hungária Kht.-hoz, és három évre rá megkapta az ökogazdálkodásra jogosító tanúsítványt. Először önellátásra rendezkedett be, de aztán kiderült, hogy egyre többen vennének ezekből a termékekből. Ma már csomagküldő szolgálatként juttatja el az éppen termő, friss zöldségeket, gyümölcsöket. És ha nem fogy el, akkor elajándékozza az ismerőseinek.
Úgy társítja a növényeket, hogy azok megvédjék egymást a kártevőktől: így például a sárgarépa és a hagyma kölcsönösen óvják egymást a fajra jellemző legyektől. Aztán jó szolgálatot tesznek a csirkék is, amikor a kertben kapirgálva bekapják a rovarokat. Szabadon élnek itt az őshonos magyar állatok, a mangalicák, a birkák és a kecskék, a házőrző kutyákról nem is beszélve.
– Minden élőlénynek megvan a maga helye az ökológiai egyensúly fenntartásában – mutatja Janko, amikor egy majdnem függőleges lejtőn kis híján fenéken csusszanunk le a kis tó irányába. Egy kis patak vizét gyűjti össze a négyszáz négyzetméteres tóban, ahol már különböző halfajok is tanyáznak. De a tó vize jó szolgálatot tesz szárazság idején, ugyanis szivattyúk segítségével ebből öntözik a növényeket. És hogy mivel működnek a szivattyúk? Van egy fotocellás áramtermelője, így a magas villanyszámla sem jelent gondot. No, de mit lehet csinálni a stégen ennyi munka mellett?
– Horgászni, olvasni meg meditálni. Mert ezekre a dolgokra is kell időt szakítani – mondja a pergő ritmusban beszélő férfi, akinek alig érezni az akcentusán, hogy nem Magyarországon született. – Magunkban is harmóniát kell teremteni, hogy harmonikusan tudjunk élni együtt a természettel. Arra a meredek lejtőre, ami semmi másra nem alkalmas, ezerötszáz erdei fát ültettem, hogy oxigénben dús legyen a levegőnk. Emiatt az én lelkiismeretem is tiszta!
Janko ezzel az ökoszemléletével sok mindenkit „megfertőzött” már, hiszen a pécsváradi biofarm nyitva áll az érdeklődők előtt. Így jutottunk el hozzá körülbelül százan az idei Ökoportyán. Családtagjaival és „megfertőzött” barátaival dolgoznak, illetve érzik jól magukat ezen a hatalmas, festői fekvésű birtokon.
– Ez mind nagyon szép, de meg lehet ebből élni? – kérdeztem búcsúzóul.
– Ebből még nem tudunk megélni, ebbe a birtokba eddig csak pénzt pumpáltam. Hogy honnan? Van egy vállalkozásom, épületgépészettel foglalkozom. De ha van egy kis időm, máris szaladok ki a természetbe, a farmomra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu