Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2008. 08. 08. péntek2008. 08. 08.
Üzenjük

Dortmund János, Budaliget. A csapadékos időjárás jelentős mértékben segítheti a magnéziumhiány kialakulását, különösen a humuszban és mészben szegény, savanyú homokon, ahol a tápanyagok könynyebben kimosódhatnak. Viszonylagos magnéziumhiány kálium-túladagolás és tartós szárazság esetén is kialakulhat. Megelőzésként a kiegyenlített tápanyag-utánpótlás mellett a szervestrágyázást ajánljuk, amely jelentős mértékben csökkenti a tápanyag-kimosódást, másrészt a humuszban gazdag talajokban a növények könnyebben veszik fel a számukra fontos tápelemeket.
A magnézium a fotoszintézishez nélkülözhetetlen elem, a foszforhoz hasonlóan viszonylag nagy mennyiségben szükséges a növények egészséges fejlődéséhez. Hiányában először az idős, alsó levelek érközei sárgulnak a levél szélétől befelé (az ér haragoszöld marad), majd az egész levél barnul, elszárad. A hiány további tünetei már az egész növényen mutatkoznak, a hajtások felkopaszodnak, a termések aprók, kényszerérettek lesznek, gyakran idő előtt lehullanak. A tünetek zöldség- és gyümölcstermő növényeknél egyaránt mutatkozhatnak. Szőlőnél a magnéziumhiány jellegzetes levéltünetei után – ha a magnéziumot nem pótolják – fürtkocsánybénulás léphet fel. Ilyenkor a növény szállítószöveteinek részleges elhalása következtében a fürtökbe nem jutnak el a tápanyagok, és a bogyók aprók, savanyúak maradnak, a fürtök részben vagy egészben elhalnak. A betegség megelőzésére elsősorban a talaj humusztartalmának növelése javasolható, emellett közvetlen gyógyításra – különösen aszályos és szélsőségesen csapadékos időszakokban – magnézium-lombtrágyázás is szükséges (Magmix, Magnisal, Biomit Plussz vagy más magas magnéziumtartalmú lombtrágyák valamelyikével) a terméskötődéstől előírás szerinti töménységben és gyakorisággal kijuttatva. Magnéziumhiányos talajok javítására dolomitőrlemény kiszórását is javasolják, de előzetes talajvizsgálat alapján.

Hámori Géza, Gyöngyös. Friss gyümölcsök, gyümölcslevek és vörösbor foltjai könnyebben eltávolíthatók, ha a foltra sót vagy néhány csepp citromlét tesz, hogy azok a színezéket magukba szívják. Ezután langyos vízzel a folt már könnyen kimosható. Beszáradt zsír- és gyümölcsfoltokat a gyümölcs- és zsírsavaknál erősebb ecet- és citromsav fellazítja. Mosás előtt a foltok elhalványodásáig ajánlott a ruhát ecetes vízben áztatni, illetve a foltra tömény ecetet vagy citromlét cseppenteni. Ecetből a gyengébb (4-5 százalékos) almaecet ajánlható, csak makacs foltoknál szükséges a 10 és 20 százalékos ecet. A citromsav erős oldóhatású, de a fehér szöveteken foltot hagyhat, a színeseket fakíthatja. A friss kávéfoltok lobogó forró vízben jól kioldódnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek