Olajozottan préselnek

Ligetszépemagból és még vagy húszféle növényből préselnek olajat Faddon, a Solio Kft. modern üzemében. Újdonságuk a bioolaj, ezért az idei Ökoportya Tolna megyei állomásaként őket kerestük fel.

Házunk tájaPethes József2008. 09. 17. szerda2008. 09. 17.

Kép: Fadd, 2008. jśnius 15. A Solio Kft. bio olajsajtol— źzeme. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Olajozottan préselnek
Fadd, 2008. jśnius 15. A Solio Kft. bio olajsajtol— źzeme. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Palcsó Gábor ügyvezető fogadott bennünket a bejáratnál. Bepillantást nyerhettünk a feldolgozás fázisaiba, majd meg is kóstolhattuk a különböző olajokat, salátákra locsolva. Családi vállalkozás ez a javából: kezdetben, 1986-ban gmk-formában, másodállásban működött, majd a kilencvenes évek elején megalapították a gazdasági társaságot.
– Kinek az ötlete volt, hogy ezzel kellene foglalkozni? – érdeklődtem a patyolattiszta feldolgozóban.
– Édesapámé, aki akkoriban a Herbáriánál dolgozott műszaki igazgatóként. Napraforgómaggal kezdtünk egy autószerelő garázsban, az édesapám által kifejlesztett technológiával, gépekkel. Később a piaci igényekhez igazodva folyamatosan bővítettük tevékenységünket. Először ketten csináltunk mindent, most pedig tizenöt embert foglalkoztatunk. Létrehoztuk ezt az üzemet, és még bérmunkát is vállaltunk az édesiparnak, amikor földimogyorót meg szezámmagot kellett feldolgozni. Valamennyi növényi olajat hidegsajtolásos eljárással nyerjük ki a magvakból. Ennek a módszernek az a nagy előnye a nagyüzemileg előállított, melegsajtolású, extrahált olajokkal szemben, hogy hőkezeléstől, oldóanyagoktól és vegyszerektől mentes, ezért biológiailag sokkal értékesebbek az így előállított olajok. Mivel 45 fokosan jön ki az olaj a présből, a benne lévő vitaminok, ízanyagok sértetlenek maradnak.
– És vevő is akad rájuk?
– Van vevőnk, s ezt annak köszönhetjük, hogy a piaci igényekhez igazodva fejlesztettük és bővítettük a választékot. Idejében észleltük, hogy az egészséges táplálkozás hívei egyre inkább igénylik a növényi olajok kíméletes előállítását. Ma már akkora a kapacitásunk, hogy akár napi ötezer liter étolajat is tudunk készíteni.
– Mi mindenből préselnek olajat? Hiszen a legtöbb ember csak a napraforgóolajat használja...
– Egyre többen keresik például a héj nélküli tökmag-, a lenmag-, a kukoricacsíra-, a búzacsíra-, a paprikamagolajat, de feldolgozzuk a ligetszépemagot, a kendermagot, a diót, sőt még a sárgabarackmagot is. Majdnem húszféle olajunk van, de szeretnénk szőlőmagolajat is gyártani, és tervezzük a biominőségűek kínálatának bővítését.
– Van hozzá elég alapanyag?
– Sajnos ebből hiány van, csak napraforgót és héj nélküli tökmagot tudtam beszerezni biominőségben, lenmagot már nem. A biztos mennyiség és a kiváló minőségű alapanyagok miatt az olajos magvakat megtermeltetjük, a tököt például Heves megyében, a ligetszépemagot pedig Bács-Kiskunban. Termékeinkkel reformboltokban, valamint egy nagy üzlethálózatban találkozhatnak a vásárlók, de vevőink közé tartozik több kozmetikai készítményeket előállító cég, sőt gyógyszergyár is. Nagyrészt hazai piacra termelünk, de exportálunk is, például Olaszországba, Szlovéniába és Svédországba, ami bizonyíték arra, hogy termékeink külföldön is versenyképesek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek