Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2008. 09. 26. péntek2008. 09. 26.
Üzenjük

D. Károly, Debrecen. Olvasónk elkeseredett levelében elmondja, hogy sok fáradsággal megtermelt, gyönyörűen beérett őszibarackját folyamatosan megdézsmálják. Hiába kérik a rendőrség segítségét, minden reménytelen! Sajnos az országosan ismert, jogos panaszra csak annyi vigaszt nyújthatunk, hogy egyszer minden „termés” beérik. Álljon példaként mindenki előtt a velünk rokon kaukázusi népek ma is élő hite, amely szerint minden tettüket hét generációra tervezik. Tudják ugyanis, hogy felmenőik hetedíziglen eszik annak gyümölcsét – legyen az édes vagy szörnyű keserű! Olvasóinkat arra biztatjuk, hogy ne hagyjanak fel a termesztéssel! A tolvajok ellen – az egymásra figyelés mellett – a hagyományosan bevált, tüskés élősövények sok segítséget nyújthatnak. Erre a legalkalmasabb az erős, hosszú tüskéjű narancseper (Maclura pomifera) és a krisztustövis vagy gledícsia (Gleditsia triacanthos). Mindkét faj gyors növekedésű, nyírható, áthatolhatatlan sövényt ad, de nyírás nélkül túlnövekedhet. Ugyancsak ruhaszaggató, de lassúbb növekedésű a tűztövisből (Pyracantha coccinea), az őshonos galagonyából és kökényből nevelt sövény is, amelyek szépen színeződő termése szintén jó madáreledel. A fajok magoncait általában erdészeti faiskolák forgalmazzák.
Halász István, Nagykanizsa. Olvasónk szőlőjében egyes tőkék levelei zöld állapotban hirtelen torzulnak, majd két-három nap alatt leszáradnak. A tünetek a szőlő korai tőkepusztulására utalnak. A betegség egyre több borvidéken jelentkezik, ezért a kiváltó okok feltárásával a Corvinus Egyetem szőlőtermesztési tanszékének munkatársai kiemelt helyen foglalkoznak. Minden esetben nagyon fontos a beteg tőkék egyedi vizsgálata! Ha valakinek ilyen problémája van, érdemes megkeresni a szőlőtermesztési tanszék munkatársait, akik az elmondott tünetek és a bekért beteg növényi részek vizsgálata alapján segítséget nyújtanak a betegség megelőzésére és gyógyítására. Cím: 1114 Budapest, Villányi út 29–43., telefon: 06-1/372-6282.

Csáki Lőrinc, Pomáz. Az antibiotikus hatású félcserjék – zsálya, levendula, rozmaring – baktériumölő hatásuk miatt nehezen bomlanak el, sőt lassítják a komposztálódás folyamatát. A félcserjék hajtásai aprítva elkeverhetők a komposztban, így a kisebb mennyiségek gátló hatása kevésbé érvényesül. Ugyanez vonatkozik a dió-, a tölgy-, a vadgesztenye-, a fügelevelekre és -hajtásokra is. A lebomlás ilyenkor félig érett komposzt hozzákeverésével gyorsítható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek