Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hucul lovak, cikta juhok, vályogházak napkollektorokkal, no és komposztvécék. A Gerecsei Tájvédelmi Körzetben, az Agostyán melletti ökofaluban jártunk.
Nemcsak eleink életét idézi fel az Ágoston-ligeti, húszhektáros mintafalu, hanem jövőképet mutathat a felnövekvő generációknak. Gazdája, a kiemelten közhasznú Természetes Életmód Alapítvány végzi a körülötte lévő gerecsei peremvidék 130 hektáros területének tájfenntartó művelését is. Kísérőm, az 51 éves, hivatásos természetvédő Czumpf Attila egyik meghatározó személye volt az alapítvány létrejöttének, melyben elsődleges szerepet vállalt a Magyar Humánökológia Társaság is.
Szeretnénk visszatéríteni az embereket egy élhetőbb, fenntarthatóbb környezetbe – mondja Attila, az alapítvány kuratóriumi titkára. Séta közben egy puli lohol utánunk, mi pedig megsimogatjuk Orkánt, a nevét meghazudtolóan lusta és barátságos hucul mént. De látunk itt vadászgörényeket, fürge vietnami malacokat, temérdek macskát, udvaron kapirgáló baromfikat, két szamarat, legelésző parlagi kecske- és cikta birkanyájat is. Az alapítvány kuratóriumi elnökét, Labanc Györgyit épp lefoglalta egy pedagógus-továbbképzés, ahol a környezetbarát vízhasznosításról tartott előadást.
A faluban szembetűnőek az új, vályog- és szalmabálás technológiával épített házak. Napkollektorok termelik az áramot, föld-hőcserélős hűtőkamra temperálja a helyiségeket, és olyan komposztvécéik vannak, amelyek „terméke” tőzeggel, fahamuval és forgáccsal lebomlasztva nem szennyezi a talajt.
– Ezek drága illemhelyek, többe kerülnek, mint egy fürdőszoba – mutat egy erdőben is felállított fabódéra. – Kínában szinte aranyáron veszik a végtermékét mint környezetbarát talajjavítót, szemben az angol vécékből jól-rosszul megtisztított anyagokkal. Mi számtalan régi praktikát korszerűsítettünk, amelyek a lakókörnyezetben és a tájgazdálkodásban egyaránt hasznosak. Több berendezésünk is üzemanyag nélkül, szinte ingyen fűt-hűt, vizet ad, és házilag is elkészíthető. Alapítványunk hitvallása, hogy a természet mindent jobban tud, filozófiája pedig: minden, ami az életünket szolgálja, olcsó, szép és természetes legyen. Ennek szellemében kínálunk régi módszerekre alapozott új dolgokat, tartunk továbbképzéseket, programokat, bemutatjuk a környék élővilágát, megőrzött építészeti és régészeti emlékeit. Egyik nagy feladatunk most az Árpád-kori körtemplom rekonstrukciója.
Fölmegyünk a gyógyfüvekkel borított, pozitív földsugárzása miatt európai hírű dombra is, ami a legenda szerint az életmentő gyógyerejű tárnicsokról kapta a nevét. Ez körsétánk vége is – gyönyörű a panoráma!
– Úgy gondolom – mondja Czumpf Attila –, hogy eddig sikeresen dolgoztunk. Pár éve megkaptuk a japán Sasakawa alapítvány első díját, ez afféle környezetvédelmi Oscarnak számít. Óriási elismerés volt, és örültünk a vele járó hatezer dollárnak is, ami éves működési költségünk egyharmadát fedezi. De a legnagyobb örömünk, hogy a mintafalutól négyszáz méterre, a domb túloldalán már kilenc család építkezett az általunk népszerűsített technológiával. Két hét alatt készítették el speciális gépeinkkel a vályogfalazót, a hagyományoshoz képest fél áron építhették meg otthonaikat, melyek fenntartása töredéke egy téglaházénak. Már csaknem félezer ember, köztük a családom is a mintafalu „holdudvarában” él, és gyönyörű helyen!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu