Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sopronban évek óta a Dózsa György utcai óvodások gondoskodnak a lehullott vadgesztenyék összeszedéséről. Idén a kicsik és szüleik mellett egyre több iskola, magánszemély és lakóközösség is csatlakozott kezdeményezésükhöz, hiszen a barna termések hasznot hoznak mindenkinek.
– Óvodánk nevelési programjában kiemelt szerepet játszik a környezettudatosságra nevelés. A parkokban, lakóházaknál heverésző gesztenyékkel szerettünk volna kezdeni valami hasznosat, innen jött az ötlet a gyűjtésre, és kutattunk a lehetőségek után – meséli Hessné Markó Ibolya, a szüretet szervező óvoda vezetője. – Az ovisok hatalmas lelkesedéssel várják már a gyűjtés kezdetét. A gesztenye egy részét a gyerekek készségfejlesztésére, ábrázolóképességének erősítésére használjuk, a többit egy kapuvári őstermelő szállítja el. Kilójáért 26 forintot fizet, amivel elégedettek vagyunk. A kapott pénzből fejlesztjük az óvodai oktatást, új eszközöket, játékokat veszünk. Tavaly több mint 12 tonnát gyűjtöttünk össze, az idén a nagyobb érdeklődés és a jobb termés miatt valószínűleg több gesztenye kerül majd a zsákokba.
Kíváncsi voltam, hogy mi lesz a sorsa az apró kezek által összegyűjtött gesztenyének, ezért ellátogattam a kapuvári felvásárlóhoz. Az udvaron éppen egy roskadásig megrakott teherautóról pakolták le a zsákokat. Az ajtón belépve a frissen aprított gesztenye illata terjengett, nagy zajok kíséretében. Javában folyt a munka a kicsit rozsdás, de megbízható gépezeten. Megtudtam, hogy a gépek korszerűsítésére pályázati lehetőség, támogatás nincs, ezért önerőből próbálják azokat felújítani.
– A begyűjtést követően válogatáson esik át a gesztenye, felaprítjuk, majd négynapi szárítás következik, mielőtt zsákokban hajóra tesszük – mondja Szabó László, a felvásárló cég vezetője, aki már huszonöt éve foglalkozik vadgesztenyével. – Az elmúlt évben ötszáz tonnát vásároltunk fel, majd nagyrészt Írországba, Németországba és az USA-ba exportáltuk. A vadgesztenyében található anyagok értágító hatása miatt a gyógyszergyárak keresik, héját pedig a kozmetikai cégek hajfestékek gyártására használják fel. A maradékból ragasztó és takarmány lesz.
A babona szerint, ha gesztenyét hordunk zsebeinkben, megvéd bennünket a betegségektől. Most már azt is tudjuk, hogy nem éri meg a földön hagyni, ráadásul a gesztenyegyűjtés kiváló családi program lehet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu