Kutyaposta

Ebösszeírás kezdődött Mosonmagyaróváron, merthogy a városi önkormányzat eldöntötte: a vásárhelyi kutyusokat mikrocsippel jelölik meg. Igen ám, csakhogy azóta egyre többen dobják ki a kutyákat.

Házunk tájaSzücs Gábor2008. 10. 03. péntek2008. 10. 03.
Kutyaposta

Ebösszeírás kezdődött Mosonmagyaróváron, merthogy a városi önkormányzat eldöntötte: a vásárhelyi kutyusokat mikrocsippel jelölik meg. Igen ám, csakhogy azóta egyre többen dobják ki a kutyákat.
Ha szabad így mondani, két okból is cseszegetik az ottani kutyásokat. Az egyik, hogy a kilencvenes évek eleje óta nem történt kutyaösszeírás a városban, így semmiféle nyilvántartás nem áll rendelkezésre, holott kötelező lenne a városban tartott ebek bejelentése. Ezért aztán most egy nyomtatványt is kézhez kapnak a gazdik, amit az átvételtől számított 15 napon belül kell eljuttatni a polgármesteri hivatalba, s aki ezt elmulasztja, azt 30 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújthatják.
A következő lépés pedig az lesz, hogy az ebeket két hónapon belül egyedi azonosítóval látják el. Leginkább ez verte ki a biztosítékot Mosonmagyaróváron, ugyanis többen azt a felvilágosítást kapták, hogy az egyedi azonosítás kizárólag csak mikrocsip beültetésével lehetséges, ami – állatorvosa válogatja – 5-10 ezer forintba kerül. És emiatt történt aztán, hogy az elmúlt hetekben egyre többen próbálnak ilyen-olyan módon megszabadulni négylábúiktól, mivel vagy nem akarják vállalni, vagy ami még szomorúbb, egész egyszerűen nem tudják vállalni a csip beültetésével járó költséget.
Elsőként is írjuk le: jelenleg még a tetoválás is elfogadott kutyánk azonosítására, azonban a jövőt illetően egészen biztosan a mikrocsip lesz a nyerő. Ez EU-s jogszabály, egy sor uniós országban – például a szomszédos Ausztriában – már régóta megoldották. Alapvetően egy rendkívül helyeselhető döntésről van szó, hiszen az egyedi azonosítóval rendelkező kutya ettől kezdve a hatóság számára is létező, nem eltüntethető lény, akivel, s akinek a sorsával elszámoltatható a tulajdonos. Ez tehát egy üdvözlendő cél, s ami különösen dicséretes, hogy a vidéki városok közül Mosonmagyaróvár igencsak az elsők között döntött így. Csak mint annyiszor, megint az a fránya pénz az, ami hiányzik a békességhez.
A megoldás valószínűleg az lenne, hogy ne csak fenyegessünk, hanem például ott, ahol nem telik mikrocsipre, ott segítsünk, vagyis nyúljon az önkormányzat a zsebébe. Ha már úgy is járják a házakat az összeírók, legyen egy sorral több a kérdőív: kéri-e az ingyenes mikro-csippet, vagy nem, és hiszem, hogy a saját házában lakó polgár, illetve az albérletben nyomorgó idős asszony nem fog azonos módon válaszolni…
Több önkormányzat mellett a budapesti VII. kerület most már évek óta ezt az utat járja: ingyen ad a kerületi kutyusoknak mikrocsipet. S azóta az erzsébetvárosi kutyák büszkén hordják fejüket, hiszen már nekik is van „személyijük”, aminek köszönhetően például el sem veszhetnek…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek