Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A kutyáknak igencsak fel kellene venniük a nyúlcipőt, ha Késmárki Gabrielláék macskáit próbálnák elkapni. A mauk ugyanis hatvan kilométeres sebességgel száguldoznak.
Az egyiptomi mau macskák ritkaságok, még az Egyesült Államokban is csupán tizenötezer példány található belőlük. Az Újhartyánban élő Késmárki család is nehezen jutott mauhoz, egészen Franciaországig kellett utazniuk, ott vásárolták meg Kornélia nevű, ezüstszínű nőstényüket. A vőlegényt pedig Texasból hozták, s első látásra kibontakozott a macskaszerelem. Gyümölcseként világra jött a Kárpát-medence első négy mau cicája.
A mau szó arab eredetű, macskát jelent. Tulajdonképpen eredeti elterjedési területén, Egyiptomban ez volt az igazi macska, mely kifejezetten haszonállatként, a rágcsálóirtásban serénykedett. Mivel az évezredek során a gazdák csak a legmozgékonyabb, legerősebb, legellenállóbb példányokat tartották meg, mára egy erős, ellenálló szervezettel megáldott fajta alakult ki. Különleges testfelépítése miatt a világ leggyorsabban futó és legmagasabbra ugró macskafajtájának számít. Kornélia sem hoz szégyent a fajtájára, ha olyan kedve van, helyből felszökken akár kétméteres magasságba is. Amikor pedig Gabriella asszony a konyhában készíti kedvenceinek az eledelt, szép csöndben odasompolyog, majd egy váratlan pillanatban gazdája vállán terem, s onnan kémleli, mi lesz az aznapi ebéd. De ha éppen futni kell, pillanatok alatt elérheti a 60 kilométeres óránkénti sebességet is, mivel hátsó lábai az elsőhöz viszonyítva hosszabbak, mint a többi macskának.
Annak ellenére, hogy régi háziállat, tervszerűen csak az ötvenes években kezdték el tenyészteni, és az amerikai macskatenyésztő szervezetek 1971-ben fogadták el hivatalosan a fajtát. Azóta három színváltozata alakult ki: a bronzszínű, az ezüst-, valamint a füstszínű, mely az előzőhöz meglehetően hasonlít, csak szürkésebb az árnyalata. A fajtatiszta mau macskának egreszöld színű a szeme, végleges árnyalata másfél éves korára alakul ki. Ezek az állatok megőrizték őseik vadászösztönét, így a Magyarországon élő mauk is rendíthetetlenül hajkurásszák a műegereket. Kornélia is ezzel tanította meg kölykeit a zsákmányszerzés fortélyaira.
A Késmárki családban nemcsak Gabriella, hanem férje és három lánya is igazi macskarajongó, már tíz éve foglalkoznak fajtamacska-tenyésztéssel. Tapasztalataik szerint a mau macska a legérdeklődőbb, a legkíváncsibb az összes macskafajta közül. Annak ellenére, hogy testfelépítésük alapján kimagasló teljesítményre képesek, tartásukhoz nem szükséges több hely, mint a többi fajtának. A táplálásukra viszont különös gondot kell fordítani, mert a konzerv macskaeledelek emésztési zavart okozhatnak nekik, így jó minőségű száraz tápot kapnak, hetente egyszer csirkemellfilét, natúrhalfilé-konzervet. Aki ilyen áldozatokra is képes kedvencei érdekében, és szereti a különleges képességgel megáldott állatokat, egyszer talán befogad egy egyiptomi macskát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu