Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bár a szakemberek szerint október végéig el kell duggatni az őszi fokhagymát, nem lesz belőle baj, ha novemberben kerül földbe, főleg az ilyen szép őszi időben.
Kép: fokhagyma egészben zöldség fűszernövény Fotó: Habik Csaba
Volt olyan év, hogy decemberben raktam le a gerezdeket, és akkor is sikerült. Megszoktam már, hogy őszi fokhagymát vetek, mert azt korábban lehet szedni, mint a tavaszit. Az őszinek állítólag az a hátránya, hogy kevésbé elálló, mint a tavaszi, és az íze sem olyan intenzív. Nekem általában addig eltart, míg az újat használni nem lehet, tehát májusig. Az ízével meg nincs semmi gondom, még a kolbászban is megállja a helyét, pedig állítólag abba tavaszit kellene tenni.
Az a lényeg, a fűszerek királynője ott legyen a kertben, hiszen remek gyógynövényként is szolgál. Ötezer éve ismerik, az ősi indiai orvostudomány bőrbetegségek, étvágytalanság, bélpanaszok, köhögés, kóros lesoványodás, reumatikus fájdalmak és aranyér ellen alkalmazta. Az egyiptomiak, a görögök és a rómaiak állandóan termesztették és fogyasztották. Hippokratész ajánlotta vizelethajtónak, légúti betegségek gyógyítására, emésztési zavarok, fertőző betegségek, mellkasi panaszok és fogfájás ellen. A hadba vonuló római légiókat ellátták fokhagymával, mert éppúgy, mint a görögök, meg voltak győződve bátorságot és erőt adó tulajdonságáról. Rómában a legelőkelőbb körökben is egymásnak adogatták a különféle fokhagymarecepteket – ők nemi vágyat növelő hatásában hittek.
Hazánkban is régóta termesztik (a régi öregek fokhajmának hívták). Azért fontos táplálékunk, mert ugyanúgy van benne fehérje, zsír, szénhidrát, számos ásványi anyag, ahogy C-, A- és D-vitamin is. A gyógyászatban egyre jelentősebb a szerepe, hazánkban is egyre több olyan gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményt árulnak, mely fokhagymából készül. Az emberi szervezetre gyakorolt hatása a több ezer éves népi bölcsességen alapul, amelyet a tudományos orvoslás és a kémiai vizsgálatok megerősítettek. A gerezdek érelmeszesedést, magasvérnyomás-betegséget gátló és gyógyító hatóanyagokat is tartalmaznak. A fokhagyma jelentősen csökkenti a vér koleszterinszintjét, sőt baktérium- és gombaölő hatása is van. Kimutatták azt is, hogy hatóanyagai egyikének fontos szerepe van a véralvadásban és a vérzéscsillapításban, s megakadályozhatja a trombózist. Mindezek ismeretében természetesen ott a helye kertjeinkben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu