Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Karriert csinált az olajtök az Őrségben, ahol már lassan száz éve termesztik. Gasztronómiai és gyógyító értékét régóta ismerik, így nem véletlen, hogy sokakat vonz egy tökfesztivál. A legutóbbit Őriszentpéteren tartották, ahol természetesen szóba került a gazdálkodás is.
Jó termésünk van az idén, mindig időben kapott esőt… – újságolta örömmel Halona Tibor gellénházai töktermelő. A család másfél hektáron foglalkozik olajtöktermeléssel, de jövőre megduplázzák a területet. Teljesen hagyományos technológiát alkalmaznak, helybe vetik a magot, csak a sorközt gyomtalanítják géppel, a sorokat kapálják. Vegyszert egyáltalán nem használnak, és kézzel takarítják be a termést. A magot sajtolóüzembe viszik, majd a kinyert olajat maguk palackozzák. Eladása nem okoz gondot, mert sokan keresik saláták, főként a savanyított káposzta ízesítéséhez. A magból sózott és édes (vaníliás, fahéjas, marcipános, csokis) csemegéket is készítenek. Egyre nagyobb a keletje a dísztöknek is, főleg iskolák viszik tanórákra, a háziasszonyok pedig lakásdíszítésre.
Halonáné azt is elmesélte, hogy kényszerűségből vágtak bele a töktermesztésbe. Férjével mindketten munkanélkülivé váltak, és Ausztriában vállaltak alkalmi munkát. Ott ismerték meg közelebbről az olajtök termesztését, és megpróbálkoztak vele idehaza. Ragaszkodnak a biotermeléshez.
– Jobb ízű a mag, mintha vegyszert használnánk. Megkóstoltam a növényvédő szerrel kezelt tök magját, és volt mellékíze. Meg aztán minek együnk mérget?!
– Van elég munkáskéz a termesztéshez?
– Három nagy gyerekünk van, azonkívül bővülőben a család meny- és vőjelölttel…
Az Őrségi Nemzeti Parkban most először mutatták be működés közben azt az ősi tökmag-olajütő berendezést, amelyet 1999-ben kaptak megőrzésre a Vendvidéki Szakszövetkezettől, Farkasfáról.
– A huszadik század elején hozták be Burgenlandból a tökmagolajütés módszerét az őrségiek – mondta a bemutatót vezető Stefanich Péter. – Nagyon elterjedt, az itteni családok ma is megtermelik az éves szükségletüket. Most már hidraulikus olajütőkbe viszik a gazdák a magot, néprajzilag hiteles műhely csak Szalafőn és nálunk látható.
Hajdanán a tököt köztesként termelték, betakarítás után kivették a magját, a húsát állatokkal etették föl. A magot megszárították, majd a téli estéken kalákában kiköpesztették. Ma már héj nélküli fajtát termelnek, így erre az időigényes munkára nincs szükség. Az olajütőben a magot ledarálták, meggyúrták sóval, vízzel, pirították és kipréselték.
A fesztiválra eljött Debreceni Károly biotöktermesztő is, aki fizikus létére gyümölcstermesztéssel foglalkozik a Fejér megyei Lovasberényben. A húsz hektárnál nagyobb birtokon gyep, alma-, dió-, mandula- és őszibarack-ültetvény díszlik, kétezer négyzetméteren pedig biotök terem. Nyolc éve kezdte a tökfajták gyűjtését, és már 220 fajtával dicsekedhet. Minden bizonynyal az országban neki lehet a legnagyobb fajtagyűjteménye. Azt mondja, egyfajta missziónak tekinti a biotök termesztését, hogy minél jobban megismerjék az emberek ezeket a fajtákat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu