Otthonteremtő rágcsálók

Öt hódcsaládot, összesen tizennégy állatot telepített a WWF Magyarország természetvédelmi szervezet a Tisza árterébe, Tiszatarján közelében a közelmúltban. Ezzel lezárult az a tíz éve tartó hód-visszatelepítési program, melyet a szervezet az OBI üzletlánccal közösen végzett.

Házunk tájaPethes József2008. 11. 13. csütörtök2008. 11. 13.
Otthonteremtő rágcsálók

Veszélyben volt az eurázsiai hód, Európa legnagyobb testű rágcsálója. Korábban azt hitték róla, hogy vízi életmódja miatt a halhoz hasonlóvá válik, ezért húsát böjt idején is fogyasztották. Vízálló prémje nagyon kelendő volt, csizmát és kucsmát készítettek belőle. Ezért vadászták őket, és a XIX. század közepére kiirtották őket hazánkban.
Európa egyik legnagyobb ártéri erdőségében, a Duna–Dráva Nemzeti Parkhoz tartozó Gemencen indította el a WWF Magyarország hód-visszatelepítési programját. Először 1996 és 1998 között a holtágrendszerben 32 hódot bocsátottak szabadon, majd 2000-ben és 2002-ben a Hanságba került 24, Németországból származó hód. Ezután a Tiszára esett a választás, ahol az elmúlt években minden természetvédelmi oltalom alatt álló folyószakasz sorra került. A WWF eddig összesen 221 egyedet telepített, melyek mind vadon élő és csapdával befogott példányok voltak. Közben a spontán bevándorlás is megkezdődött a Szigetközben, a Rába mentén, és már Zala megyében is felbukkantak hódcsaládok. Becslések alapján napjainkban több mint ötszáz példány él hazánkban, a legtöbb a Szigetközben és a Hanságban. Az állatok sorsát továbbra is nyomon követik, élőhelyeiket szakemberek és természetjárók kísérik figyelemmel.
Büszkék vagyunk arra, hogy ilyen sikeres programot zárhatunk, mondta Figeczky Gábor, a WWF természetvédelmi igazgatója. A hódok újra megtelepedtek hazánkban, és innentől kezdve mindannyiunk felelőssége, hogy továbbra is éljenek. Az OBI pedig azért támogatta anyagilag a programot, mert híve a környezettudatos gondolkodásnak és magatartásnak, tudtuk meg Reiter László ügyvezető igazgatótól. A jövő évben folytatják az általános iskolásoknak szóló hódismereti órákat. Fontosnak tartják, hogy minél többen ismerjék meg a hódokra különösen jellemző otthonteremtő és otthonfejlesztő gondolkodást is, hiszen áruházaikban is ezzel találkoznak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek