Üzenjük

Almaecet jeligére. Almaecetet többféleképpen készíthetünk: nagyobb mennyiségnél – például hullott almából – egy nagyobb üvegben, egy kilogramm, hibás részektől megtisztított, feldarabolt almához két deciliter mézet adunk, amit langyos vízzel felöntünk.

Házunk tájaVeszelszky Éva2008. 11. 06. csütörtök2008. 11. 06.
Üzenjük

Az üveget vászonnal lekötjük, és világos, meleg helyre állítjuk. Néhány nap után forrni kezd az almalé, a tetején egyre vastagodó, kocsonyás hártya (ecetágy) képződik. Ezután sötét, hűvös helyre tesszük, ahol lassan tovább érlelődik. Amint letisztult, leszívható a tiszta ecet, de minél tovább áll az ecetágyon, annál erősebb lesz. A kész ecet leszívása után az ecetágyra újabb adag almahéjat, almacsutkát és darabolt almát – mézet és langyos vizet – tehetünk, a leírtakhoz hasonló módon érlelve, így egyre hamarabb juthatunk friss ecethez.
Másik módszer, amikor az alma héját, csutkáját, esetleg almadarabkákat egy üvegben langyos vízzel felöntjük, az üveget kis tányérral letakarjuk, napos, meleg helyre állítjuk és naponta felkeverjük. Néhány nap múlva az elegy letisztul, illatos lesz, ekkor átszűrjük egy másik üvegbe (tovább ne tartsuk az almán, mert megpenészedhet). Ekkor literenként két evőkanál cukrot vagy mézet elkeverünk benne, vászonnal letakarva addig érleljük, amíg letisztul. Utána átszűrjük, majd hűvös helyen tovább érleljük. A megmaradt ecetágyra újabb almadarabokat tehetünk.
Olvasónk másik kérdésére válaszolva: magas savtartalmú borok savasságának mérséklésére, esetenként a sav lekötésére, illetve a borok cukormentes édesítésére szokták a szódabikarbónát, illetve borászati szaküzletben kapható – hasonló hatású – mészkarbonátot felhasználni. Olyan eljárásról, amelyben a szódabikarbónával a borhamisítást kimutathatnák, nincs tudomásunk.
Egyébként egyetértünk olvasónkkal, hogy egészsége érdekében szeretne tiszta, jó borhoz hozzájutni. Mint bármely élelmiszert, az ízlésünknek megfelelő, jóízű bort is közvetlenül a termelőtől érdemes megvásárolni. A borok tisztasága – tükrössége, fajtára jellemző illata, zamata – már jellemzi azok minőségét. Ha kellemes benyomásait valamely bor fogyasztása is megerősíti, akkor a továbbiakban is bizalommal vásárolhat belőle.

Katona József, Budapest. Mint írta, a fekete ribizli, a málna, az eperfa, sőt a csalán szárán is – mintha bemeszelték volna – kókuszreszelékhez hasonló fehér bevonat van, ami érintésre lepotyog. Valószínű, hogy az utóbbi enyhe teleken áttelelt, erősen felszaporodott, melegigényes eperfapajzstetvek tömege károsítja – a növénynedvek szívogatásával – a növényeit. Vegetációban lágy szárú növényeknél a károsított hajtások mély visszavágásával, fásszárúaknál a kártevők ledörzsölésével – szappanos vízzel, körömkefével – védekezhetünk ellenük. Lombhullás után, a fák mély nyugalmi állapotában törzsmeszeléssel, tél végi olajos lemosópermetezéssel is megakadályozhatjuk a kártevők áttelelését.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek