Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Illatos szőlőfürtöket ott tudunk szüretelni, ahol a telepítéstől kezdve kedvező körülményeket biztosítunk. A termőhely kiválasztásánál a hőmérséklet, a napsugárzás és a csapadék játszik fontos szerepet. A rügyfakadáshoz legalább 10-12, a virágzáshoz 12-14, az éréshez 16-18 fok napi középhőmérséklet szükséges. A vízellátottság akkor megfelelő, ha évente 600-650 milliméter csapadék hullik, és ennek a fele április és október között esik. Homokos talajon a szél erejével is számolnunk kell, ezért élősövényt kell telepíteni, ami védelmet nyújt a hasznos élőlényeknek.
Kép: NagykÎršs, 2009. ‡prilis 23. SzÎlÎ hajt‡s. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor
A szőlő inkább a kötött, meleg, kövesebb talajt szereti, de homokon is megnő. Ültetés előtt a talajt 60-80 centiméter mélyen meg kell forgatni, homoktalajoknál szalmát, kukoricaszárat bedolgozva, hogy a szél ne sodorja el. Tápanyag-utánpótlásra legjobb a vegyes istállótrágya, a komposzt, kiegészítve ásványi anyagokkal, például alginittel, bentonittal és bazaltporral. Előtte érdemes a talajt bevizsgáltatni. A szőlőfajták közül a környezetünkben már jól beváltakat érdemes választani.
Milyen növények lehetnek a szőlősorok között? Odaillik a hagyma, az uborka, a retek, a borsó, a spenót, a sárgarépa. Ne termeljünk viszont paradicsomot, paprikát, póréhagymát, salátát, zellert, tormát. Nem kell kiirtani a mezei sóskát és a vadárvácskát. Ellenben távolítsuk el a cickafarkot, az ürömöt, a mezei szulákot. A betegségeknek ellenálló szőlőfajta megválasztásával pedig már megtettük az első lépést a sikeres növényvédelemben.
A már meglévő szőlők védelmét a kora tavaszi, 10 százalékos mészkénlével történő lemosó permetezéssel kezdjük. Rügyfakadás után, virágzás előtt peronoszpóra és lisztharmat ellen jó a bordói lé és a kén egyszázalékos oldata, július derekáig mintegy öt alkalommal. Növényi permetleveket is használhatunk. A szőlőperonoszpórát és a lisztharmatot zsurlólével előzhetjük meg a hajtásnövekedés időszakában. Ez jó a szürkepenészre is, csak ki kell egészíteni algamésszel vagy kőzetőrleménnyel, amíg a fürtök lazák. Zsurlóból így készíthetünk permetlevet: egy kilogramm nyers vagy másfél kilogramm száraz zsurlót tíz liter esővízben megfőzünk, majd ezt az ötszörösére hígítjuk. Hatásos gyümölcsmonília, rozsda, varasodás, paradicsomnál pedig levélfoltosság megelőzésére is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu