Üzenjük

Bánfalvi Istvánné, Szentmártonkáta. A krizantém tőosztással szaporítható. A sekélyen gyökerező tövek tavasszal számtalan gyökeres dugványt szolgáltatnak, hiszen minden virágszár és leveles hajtás legyökeresedik. A dugványok száma növelhető, ha az átteleltetett anyanövényeket a talajszinthez közel visszavágjuk, és az előtörő sarjakat dugványozzuk. A februárban, már­­ciusban szedett sarjakat növényházban, nedves homokban vagy tőzegben gyökereztethetjük, a később, már gyökérkezdeményekkel is rendelkező hajtásokat május közepéig szabadban is, árnyékos helyen, nyirkos, tápdús talajba szétültetve szaporíthatjuk. A cserépbe telepített palánták nevelése nagyobb odafigyelést igényel, ugyanis ezeken könnyebben elszaporodnak a levéltetvek. Az első virágszárak lecsípésével a tövek megerősödnek, nyár végi becserepezéssel kedvező esetben ősszel már virágos növényekké fejlődnek.

Házunk tájaVeszelszky Éva2009. 09. 11. péntek2009. 09. 11.
Üzenjük

 

Tóth Bertalan, Zsámbék. A hamulúg a fahamu szürke, lágy porából készíthető. A hamura öntött két-háromszo­ros mennyiségű vizet egy nagyobb edényben lassan melegítjük, miközben a felszínre kerülő faszénmaradványok szűrőkanállal leszedhetők. Lefedve forraljuk az elegyet legalább fél óráig, hogy a lúg a hamuból kioldódjon. Lehűlés után a sárga színű, tiszta lúg lemeríthető az edény aljára leülepedett zagyról. Az erősen maró, egészségre veszélyes lú­­got zárt, felcímkézett üvegben, gye­­rekektől és élelmiszertől elzárva kell tartani! A lúg erős zsíroldó hatásának köszönhetően a makacs szennyeződéseket is oldja, hatása a szennyes ruha meleg vizes áztatásával, illetve főzésével fokozható. A forró, lúgos áztatólé takarításra, felmosásra, elzsírosodott lefolyók tisztítására kiválóan alkalmas. A visszamaradt üle­­dék szintén felhasználható lefolyók tisztítására, illetve a komposzthoz keverhető.
 
Kálló Gábor, Csepel. Egyre több gyümölcs- és díszfán mutatkozik az eper­­fapajzstetvek hófehér viaszos tömege, a növény olyan, mintha bemeszelték volna. Az évente 2-3 nemzedékes kártevő rajzása akár a fagyokig is eltarthat, így a kártételt csak folyamatos védekezéssel szoríthatjuk a tűrésszint alá. A viaszos pajzsok a vegyszerektől is védik a kártevőt, így hatékonyan csak az állatok ledörzsölésével védekezhetünk ellenük. Káliszappan 1,5 százalékos ol­­datába mártott gyökérkefével, érzékenyebb növényeknél ronggyal dörzsöljük le a kártevőket, majd lemosásszerűen permetezzünk is. Vegy­­szerek közül csak a pajzstetvek természetes ellenségeit (fülbemászók, fátyolkák, bagolylepkék, katicabogarak) kímélő szerek használata ajánlott.
Veszelszky Éva
 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek