Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Két érdekes adat is napvilágot látott a minap a hazai termőföld áráról. Az egyik a hivatalos 2022-es számokat tartalmazza, a másik az állami földlicitek legújabb fordulóit összegzi. Nagyok a különbségek, ami igen sok magyar családot érinthet.
A Központi Statisztikai Hivatal tavalyi árakról szóló friss kiadványából kiderül, hogy a szántó átlagára 2,1 millió forint volt hektáronként. Ugyanakkor jóval, csaknem negyedével kevesebb terület cserélt gazdát, mint 2021-ben. Összesen alig 59 ezer hektárnak lett új tulajdonosa, és ebben már benne van minden, tehát rét, szántó, erdő stb. művelési ág. Ez az összes agrár- és erdőterület kevesebb, mint 1 százaléka. A szántó ebből nagyjából kétharmadot tett ki, az erdő 21, a gyep 13, a szőlő és gyümölcsös 3,7%-os arányt képviselt a forgalomból.
Tavaly a mező- és erdőgazdasági területek ára – az előző két év 8,2, majd 9,6%-os növekedése után – átlagosan 12%-kal volt magasabb a 2021. évinél. A szántó átlagára 9,7%-kal nőtt, így egy hektár átlagosan 2,1 millió forintba került. A gyümölcsös drágult a legnagyobb mértékben, 22%-kal 2021-hez képest. Az erdő átlagára 18, a gyepé 16, a szőlőé 15%-kal volt magasabb. A legdrágább művelési ágak, a szőlő és a gyümölcsös egy-egy hektárjáért 3-3 millió forintot kellett fizetni. A gyep és az erdő hektáronkénti átlagára is meghaladta az egymillió forintot 2022-ben.
Az agrártermelés költségét meghatározza, hogy a terület csaknem felét a gazdálkodók haszonbérletben művelik. Ez a másik oldalról azt jelenti, hogy sok család évente jó bevételhez jut földjeinek bérbeadásából. Tavaly a földbérleti díjak emelkedése sem állt meg, azonban a növekedés üteme lassult. A szántó művelési ágba tartozó földterületek éves bérleti díja – az előző évi 13%-os növekedés után – átlagosan 12%-kal volt magasabb, egy hektárért országos átlagban csaknem 82 ezer forintot fizettek.
Nyáron és most ősszel is folytatódott a 10 hektárnál nagyobb állami területek értékesítése. A licitek során a KSH által jelzett 2022-es adatokhoz képest szinte kétszeres árak alakultak ki annak ellenére, hogy sok helyen nem is volt igazi verseny, mert csak egy ajánlat érkezett az adott területre.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu