A Veszprémnek hazai pályán sem okozott gondot a Plock legyőzése a kézi BL-ben
nemzetisport.hu
Régebben, a nagyobb és hosszabban tartó fagyok idején természetes volt, hogy a rózsa töveket földdel takarták. Ma is érdemes elvégezni, mivel a rózsák többsége oltott fajta, azaz a legtöbbször vadrózsára oltják a nemes részt, ennek az eredését kell nézni és vastagabban betakarni talajjal, illetve avarral.
Sokan nem tudják, hogy a rózsát tavasszal a legjobb metszeni, méghozzá elég korán, hiszen még szinte az utolsó hó sem olvadt el, de a rózsa rügyei már kifakadtak és megjelentek az első kicsi levelei. Ősszel csak azt messük le a hajtásaiból, amelyek útban vannak, vagy netán az ónos eső, a sok hó megtörheti a hosszabb vesszőt. Úgy számoljunk, hogy a vágás alatti 5-15 centis rész télen szinte biztos visszaszárad, és csak az alatta lévő rügyeket tudjuk majd a formázáshoz felhasználni.
A rózsa takarásánál ügyelni kell arra, hogy ne a tő közvetlen közeléből ássuk ki és kupacoljuk fel a talajt. Az ásással könnyen megsérthetjük a finom gyökérzetét.
Nagy kérdés: miként téliesítsük az egyre divatosabb rózsafákat? Ezeknél a nemes rész oltása a fácska tetején található, ezt kell védeni (a vadrózsaalany nem érzékeny a fagyra). Hasznos félhosszúra metszeni az ágakat, aztán nagyobb zsákvászont, papírzsákot, dobozt húzni a fejre, alul elkötni, majd avarral, szalmával megtömni, végül a tetején ismét összekötni a csomagot.
Ne feledjük, hogy a rózsának sok betegsége és kártevője van. Ezért a téliesítés előtt gereblyézzük fel a lehullott leveleket, szedjük le a fennmaradtakat, majd utána végezzük el a lemosó permetezést.
nemzetisport.hu
borsonline.hu
origo.hu
hirtv.hu
baon.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu
ripost.hu
origo.hu