Max Verstappen négyszeres világbajnok!
origo.hu
A leginkább elterjedt környezetbarát energiaforrás manapság a napelem. Ennek a működését sem értik sokan, de a másik igen gazdaságos és hatékony ilyen berendezés a hőszivattyú. Nos, a működésének megértéséhez kell egy kis fizikai tudás, de nem ördöngös dolog.
Fotó: welcomia
Évek óta velünk él a hőszivattyú, s egyre több háztartásban alkalmazott megoldás. Ráadásul a gép, ha kell, fűt, ha kell, hűt. Ha a berendezés energiaigényét napelemmel biztosítjuk, akkor szinte ingyen dolgozik számunkra. Ez egy olyan berendezés, ami az egyik oldalán kivont hőt a másik oldalára szállítja és leadja. Magyarul attól az oldaltól, melytől hőt von el, azt hűti, ahol leadja, azt fűti. Télen a kinti környezettől von el hőt, amit bent lead, nyáron pedig a lakásból von el hőt, amit a környezetben ad le.
A hőszivattyút elhelyezhetjük kint a szabad levegőn, de beáshatjuk a talajba is, ahol a talajhőt, illetve a talajvíz hőmérsékletét veszi fel és vezeti a lakásba, illetve nyáron fordítva történik mindez.
Működését kicsit nehéz megérteni, hiszen akár mínusz húszfokos hidegből is képes meleget előállítani. Hogy hogyan? Az alapelv a folyadékok gázzá, a gázok folyadékká való átalakulásának, illetve az ezzel kapcsolatos párolgás fizikai törvényszerűségéből indul ki. Amikor egy folyadék elpárolog, tehát gázzá alakul, akkor hőt von el a környezetéből, amikor a gáz folyadékká alakul, akkor hő termelődik. A fizikai alapvetésekhez tartozik még, hogy a természetes hőátadás mindig a melegebb közeg felől a hidegebb felé áramlik, egy meleg felület mindig hőt ad át a hidegebbnek.
A hőszivattyú a fenti elvek alapján működik. Benne speciális összetételű folyadékot keringetnek, illetve nyomnak össze: ezekhez kell a már említett külsőleg bevitt villamos energia.
A lényeg, hogyha nyomás alá helyezünk egy gázt, vagyis csökkentjük a térfogatát, akkor az hőt ad le, vagyis felmelegszik. Ha engedjük a gáz térfogatát növekedni, akkor hőt von el a környezetből, vagyis hűti azt.
A hőszivattyú által szállított hő mintegy 75%-át a környezetből vonja el, a fennmaradó 25%-ot pedig a kompresszió során keletkezett energiából állítja elő.
A hőszivattyú működése
párologtat. A párologtatás során a gépben lévő hűtőközeg folyékony, és sokkal hidegebb, mint a körülötte lévő közeg. Vagyis a levegőből, a talajból hőt tud felvenni, elnyelni. A hőszivattyú belsejében lévő hűtőközeg ilyenkor mínusz 30 fokos, ezért aztán még akár mínusz 20 fokos környezeti hőmérséklet esetén is képes abból hőt felvenni.
sűrít. Ha ezt az egyenként is felmelegített hűtőközeget összepréseljük, nyomás alá helyezzük, ez megint hőt fog termelni. Ezt kell egy hőcserérővel kinyerni és továbbítani a lakás fűtőberendezésébe, például padló, falfűtő csövekbe vagy radiátorokba. A kompresszor működtetéséhez áram kell, de sokkal kisebb energiát igényel, mint amennyit a hőszivattyú a lakásba szállít.
cseppfolyósít. A működés második felén pont fordított folyamat zajlik le: a hőcserélőben a szivattyúgáz a hőt leadva lehűl és gázból folyékonnyá válik. Ez a kondenzáció, amely során szintén hő keletkezik.
old. A működés végső fázisában a folyékony hűtőközeget a kinti oldalra vezetik egy gépelembe, ahol a nyomás nagyon alacsony, vagyis az egész annyira lehűl, hogy képes lesz a külső környezetből ismét hőt felvenni. Majd a folyamat indul elölről.
origo.hu
astronet.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
szoljon.hu
mindmegette.hu
magyarnemzet.hu
borsonline.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu
origo.hu