Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Javában tart a tavaszi szezon a facsemeték, bokrok és más növényi szaporítóanyagok árusításában. Azonban ennek is vannak szabályai, és az a kereskedő, forgalmazó, aki vét ezek ellen, minőségvédelmi bírságra számíthat!
Fotó: Shutterstock
Hosszú sorok állnak az országban a különféle kertészetek előtt, ahol facsemetéket, dísznövényeket, bogyós gyümölcsöket árusítanak. Az ősz után ez a legalkalmasabb idő, hogy kertünkbe fiatal növényeket ültessünk. Ez vonatkozik a rózsákra, szőlőoltványokra, és persze a gyümölcs- és díszfákra is. A tavaszi szezon érkezésével megkezdődött a szőlő- és gyümölcs-szaporítóanyagok árusítása, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a vármegyei kormányhivatalok munkatársainak bevonásával megkezdte a piacokon, kirakodóvásárokon történő ellenőrzéseket, melyek célja az illegális szaporítóanyag-kereskedelem felderítése, valamint a helyes piaci magatartásra való felhívás. A hatóság közleménye beszámolt arról, mit is tapasztalt. Az egyik nagy, sokak által látogatott árusítóhelyen, a lajosmizsei Országos Állat- és Kirakodóvásáron folytattak ellenőrzéseket a szakemberek. A korábbiakhoz képest kevesebb és kisebb mértékű hiányosságokat tártak fel. A lajosmizsei ellenőrzés során több száz gyümölcs-szaporítóanyagot, valamint dísznövényültetési anyagot vizsgált a hatóság. Egy árus (engedély nélkül folytatott tevékenységének) azonnali felfüggesztésére került sor, valamint további öt esetben részesítették figyelmeztetésben az árusokat a hatóság emberei.
A szabálytalanságok közül leggyakoribb a hiányos tartalmú jelölés volt. Egy esetben találtak olyan vetőburgonyát és dughagymát, melyek csomagolása és fajtamegjelölése teljesen hiányzott, így az árusítás azonnali betiltását rendelték el, valamint minőségvédelmi bírság kiszabását is kezdeményezték.
A Nébih arra hívta fel a vásárlókat, hogy figyeljék, ellenőrizzék a kínálatot. Mit is kell figyelni? Egyrészt magát a szaporítóanyagot: legyen erőteljes, sértetlen, nem beteg a gyökérzet, a szár, az ágak, levelek. A másik a jelölés. Minden növényhez tartoznia kell tájékoztató cédulának, amelyen szerepelnek a megfelelő adatok. A címkén fel kell tüntetni a gyümölcs nevét, fajtáját, a termelő faiskola megnevezését és növényegészségügyi regisztrációs számát, a növényútlevél feliratot, a kategóriát (magasabb szaporítási fokozatú Certifikált kék színű címkével, vagy tünetmentes C.A.C. citromsárga színűvel), a növényegészségügyi állapotát (vírusmentes, tesztelt, tünetmentes), a címke sorszámát és az Európai Unió zászlóját.
A Nébih azt is hangsúlyozza, hogyha a vásárló nem talál ilyen címkét a szaporítóanyagon vagy hiányos a címke adattartalma, joggal gyanakodhat illegális forgalmazásra. Akármennyire is kedvező az ilyen szaporítóanyag ára, azt ne vegyék meg! Kizárólag megbízható helyről érdemes szaporítóanyagot vásárolni! Ha valaki gyanús termékre akad, akkor azt jelentse be a hatóságnál a következő [email protected] e-mail-címen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu