A KTE tulajdonosa közölte, nem csak a gyenge eredmények miatt mentették fel Szabó Istvánt
nemzetisport.hu
Február közepén tartották Nürnbergben az egyik legnagyobb bioélelmiszer-vásárt és -kiállítást, a BioFacht. A világ minden tájáról érkezett cégek és szakemberek tanácskozásokon is részt vettek, az egyiken mutatták be az öko-statisztikai évkönyvet.
Ez tavaly készült, és az utolsó lezárt év, a 2022 adatait dolgozza fel. Ebből kiderül, hogy a Földön soha ilyen ütemben nem nőtt az ökoterületek mérete. 2021-hez képest 2022-re 26,6%-os a globális területbővülés, melyhez elsősorban Ausztrália járult hozzá, több mint 17 millió hektár mezőgazdasági terület bevonásával, melyet India 2 millió, Görögország 390 ezer hektár bioterület-növekedése követett. Így összesen 96,4 millió hektáron találni a Földön biogazdaságokat. Ennek több mint fele – 53 millió hektár –Ausztráliában található, csaknem 5 millió hektár pedig Indiában.
Ami Európát illeti, sikerült átlépni a 10 százalékos arányt – elérve az összesen 16,9 millió hektárt –, ami azért is fontos, mert az Európai Unió 2030-ra 25 százalékot tűzött ki célként. Az utóbbi két év gazdasági nehézségei miatt azonban negatív rekord, hogy először a statisztikai adatgyűjtés negyed évszázada óta az öreg kontinensen csökkent az ökoélelmiszerek kiskereskedelmi forgalma. Főként érdekes ez onnan nézve, hogy közben a globális piaci növekedés folytatódott, s csaknem 13 százalékot ért el. (Egyébként a 2023-as előzetes adatok szerint ismét nőtt a fogyasztás Európában.) Európában Liechtensteinben volt a legmagasabb a bioterületek aránya, 43 százalék, amelyet Ausztria követett, 27,5 százalékos aránnyal. Tizenöt európai ország számolt be arról, hogy termőterületének legalább 10 százalékán ökológiai termesztés folyik, melyek közé most először került be Szlovénia (10,7%).
Magyarország adatairól Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára számolt be a tanácskozás kelet-közép-európai szekcióján. Idehaza az ökológiai módszerekkel művelt területek 10 százalékkal bővültek egy év alatt, így 2022-ben a hazai ökoterület meghaladta a 320 ezer hektárt, ami 6,3 százalékot jelent. Ökrös szerint a cél, hogy 2027-ig elérjük a 10 százalékot.
2022-ben a biotermékek piaca közel 135 milliárd eurót ért el. A világ vezető piaca 56,6 milliárd euróval továbbra is az Egyesült Államok, amelyet Németország (15,3 milliárd euró) és az új harmadik helyezett, Kína (12,4 milliárd euró) követ. Míg Európa több országában kereskedelmi szempontból visszaesés volt tapasztalható, addig Kanadában (+9,7%) és az Egyesült Államokban (+4,4%) nőtt a biotermékek kiskereskedelmi forgalma. A svájciak költötték a legtöbbet bioélelmiszerekre (átlagosan 437 eurót fejenként), és továbbra is Dániában volt a legmagasabb a bioélelmiszerek piaci részesedése, a teljes élelmiszerpiac 12 százaléka.
Magyarországon ezekhez képest kevesebb ilyen termék fogy, a megtermelt alapanyag nagy részét exportáljuk, ugyanakkor a feldolgozott biotermékek nagy része importból származik. A jövőben ezen kellene változtatni, és helyben feldolgozni ezeket a kiemelt értékű alapanyagokat.
A kiállításon 12 magyar cég mutatkozott be, illetve bejelentették, hogy 2024-ben az Európai Ökogazdálkodási Konferenciának (European Organic Congress) Magyarország ad otthont, melyet részben az Ökológiai Mezőgazdaság Kutatóintézet szervez.
nemzetisport.hu
borsonline.hu
life.hu
magyarnemzet.hu
szoljon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
magyarnemzet.hu
nemzetisport.hu
borsonline.hu
nemzetisport.hu
origo.hu