Már károsít a fekete fügelégy

Eddig nemcsak különlegessége miatt szerették meg a fügét a kerttulajdonosok, hanem azért, mert nemigen volt komolyabb kártevője, kórokozója. Ennek most, úgy tűnik, hogy vége: bizonyítottan megjelent egy olyan kártevő, amely már tényleg károsít.

Házunk tájaohgy 2024. 09. 30. hétfő2024. 09. 30.

Fotó: Darnay Katalin

Fotó: Darnay Katalin

Érdekes a fügés történetben, hogy egy magánember, Medve Zsolt farmosi fügetermesztő, illetve gyűjtő, mára már génbanknak is beillő fajtagyűjteményt kialakító kertész lett figyelmes a kártevő megjelenésére. A magát „fügés embernek” nevező és ilyen címen internetes oldalt is vezető szakértő talált kertjében olyan fügét, mely már zölden elkezdett rothadni, a bőre alatt egy-egy oldalon barnás beszűrődéseket talált. Felvágva a fügét aztán akár több nyűre is lelt. Ráadásul már hosszú ideje kapott az ország legkülönfélébb részéből hasonló kártételről fotókat. Ennek alapján feltételezte, hogy az országban is megjelent a fekete fügelégy (Silba adipata). Erről viszont addig nem volt hivatalos adat, amíg Medve Zsolt ki nem keltetett néhány fügelégy­bábból kifejlett legyeket, melyeket aztán beküldött a HUN-REN szakembereinek, akik aztán tudományos alapon megállapították, hogy, bizony, a feltételezett kártevőről van szó. 
De mi is a fügelégy? Egy kicsi, fekete színű légy, amely a még éretlen, fele fejlettségű, zöld füge alsó részén látható nyílás kör­nyékére rakja petéit. A lárvák a füge belsejében fejlődnek, közben belülről rágják a héjat, magkezdeményt, gyümölcshúst. E 3,5–4,5 milliméteres légy felnőtt egyedei a fügefa leveleinek, érett és éretlen terméseinek nedveivel táplálkoznak. 
A lárvák kártételének következtében a fügék érés előtt lehullhatnak, a belsejük megrothad, barnul, beszűrődik, a termés húsa sem fejlődik normálisan. Vagyis a fügetermés egy részét teheti tönkre. A gond az, hogy a kémiai védekezés nemigen hatékony – a felszívódó rovarölők használata nem en­gedélyezett fügére –, ráadásul a légynek akár 4-6 generációja is kifejlődhet egy szezonban. A légy bábalakban a talajban telel át. 
A füge védelmét ellátja a természet, de ehhez itthon még el kell telnie néhány évnek: még alig találni fügedarazsat – de már terjed –, amely a mediterrán éghajlat alatt a füge igazi beporzását végzi. Ez azért fontos, mert a szakértők szerint a fügedarázs által beporzott fügét szinte elkerülik a fügelegyek, melyek a meg nem termékenyített fügéket károsítják.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek