Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Óriási felháborodás alakulhat ki az európai gazdálkodók között, amennyiben jövőre tényleg életbe lép a dél-amerikai országokkal kötött szabadkereskedelmi megállapodás.
Fotó: Kállai Márton
Vélhetően megint óriási felháborodás alakulhat ki az európai gazdálkodók között, amennyiben valósággá válnak a mostani előrejelzések, miszerint az év végére, de a jövő év elejére szinte biztos, hogy életbe lépteti az Európai Unió az úgynevezett Mercosur-egyezményt. (A Mercosur-csoport Argentínát, Brazíliát, Uruguayt, Paraguayt és az újonnan csatlakozott Bolíviát tömöríti.) Végeredményben már 2019-ben létrejött a szabadkereskedelmi megállapodás, amely érinti az ipar mellett a mezőgazdaságot is. A dél-amerikai államok ennek értelmében egy év alatt cukorból 180 ezer tonna, rizs esetében 60 ezer tonna, baromfi esetében 100 ezer tonna, marhahús esetében 99 ezer tonna, sertéshús esetében 25 ezer tonna mennyiséget szállíthatnak az EU területére vámmentesen. Ennek fejében könnyítenének például az európai autóipari és más ipari termékek bevitelén.
Az egyezmény tényleges életbeléptetését eddig leginkább Franciaország ellenezte – és van még egy sor ország, például hazánk is –, mert félti a gazdálkodói szektorát az olcsó, dömpingmennyiségben érkező dél-amerikai agrártermékektől. Az év elejei, kontinensünk egészét behálózó gazdatüntetések, tiltakozások egyike éppen e megállapodás ellen irányult. Egy sor ország – például a németek – viszont szorgalmazza az egyezmény mielőbbi hatálybaléptetését.
Az EU vezetése egyébként tisztában lehet azzal, hogy a gazdákat kár érheti, mert a hírek szerint egy nagyobb kompenzációs pénzügyi alapot tervez létrehozni a mezőgazdasági termelők számára, hogy enyhítse az EU–Mercosur kereskedelmi megállapodás esetleges negatív hatásait.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu