Ebből is pandémia lesz?

Habár nálunk is óriási gondot és milliárdos károkat okoz a madárinfluenza a baromfiállományokban, még sincs akkora baj, mint az Egyesült Államokban. Ott ugyanis – ahogy lapunk is folyamatosan beszámolt róla – tavaly óta nemcsak a madarakban, hanem tejelő tehenekben is megjelent a vírus.

Házunk tájaO. Horváth György2025. 02. 02. vasárnap2025. 02. 02.

Kép: A madárinfluenza-vírus könnyen átalakul, alkalmazkodik egy új gazdaszervezethez.

A madárinfluenza-vírus könnyen átalakul, alkalmazkodik egy új gazdaszervezethez.
Fotó: AFP

Habár a marhákban nem okoz nagy elhullást, de beteggé teszi őket, és ami nagyobb baj, hogy a tejben is megjelenik a madárinfluenza vírusa. Tavaly márciusban észlelték először a bajt, azóta tizenhat államban és több száz állattenyészetben igazolt a jelenléte. Az ilyen állományoktól származó tejet nem értékesítik, még akkor sem, hogy hőkezelés után a tejben már nem mutatható ki fertőző vírus. De még ennél is nagyobb baj, hogy emberekben is megjelent a mutálódott kórokozó, előbb a fenti tehenészetekkel kapcsolatba kerülőknél – nagyjából 70 főről van szó, s náluk enyhe tüneteket okozott a kór – de már olyan betegek is akadtak, akiknek nem volt közük az állatokhoz. Sőt, január közepén belehalt a madárinfluenza-fertőzésbe egy idős, más betegségekkel is küzdő ember az Amerikai Egyesült Államokban. Ő vélhetően a háza körül tartott baromfiaktól vagy vadmadaraktól kapta el a vírust. Szerencsére a másik eset jól végződött, mert a beteg már elhagyta a kórházat. 

Az emberi, illetve a teheneknél és kisebb számban más emlősöknél észlelt megbetegedések sok kérdést vetnek fel. Például azt, hogy a vírus milyen gyorsan alakít ki olyan változatokat, mutációkat, melyek már a madaraktól függetlenül fertőznek.

Másodsorban viszont – és ez az igazi nagy veszély – felmerül, vajon mekkora az esélye annak, hogy az emberekben olyan vírustípus alakul ki, mely emberről emberre is képes terjedni és komoly betegséget kialakítani. 

Jó és rossz hírek itthonról

Újabb állattelepen mutatták ki hazánkban a fertőzést január közepén. A Hajdú-Bihar vármegyei Komádi településen található, 3831 példányt számláló tömőlúdtelepen a megemelkedett elhullás hívta fel az állattartó figyelmét a betegség gyanújára. Az érintett állomány felszámolása megtörtént. A gazdaság körül kijelölték a 3 kilométer sugarú védőkörzetet, és megállapították a 10 kilométer sugarú felügyeleti körzetet. Jó hír viszont, hogy a Dél-Alföldön december 7. óta nem volt madárinfluenza-kitörés, az előírt intézkedéseket is megtették az érintettek, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal feloldotta a madárinfluenza miatt felállított megfigyelési körzetek nagy részét a négy vármegyét – Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok – érintő területen.  

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek