Mi lesz a húsvéti báránnyal?

Habár messze még a húsvét, a magyar bárányexport legnagyobb szezonja, már most felvetődik a kérdés, hogy miként alakulhat a kiszállítás. A juhászok akár aggódhatnak is, mert hazánkban is megjelent egy veszélyes betegség, ami az árakra, egyáltalán a kiszállítási lehetőségekre is hathat.

Házunk tájaO. Horváth György2025. 02. 16. vasárnap2025. 02. 16.

Kép: Egy eddig itthon ismeretlen vírus okozott megbetegedést Zala várme­gyében

20240115_Meggyeserdei Menedék_Devecser_FI_VN (12)
Egy eddig itthon ismeretlen vírus okozott megbetegedést Zala várme­gyében
Fotó: Fülöp Ildikó

Január 24-én jött a hír, hogy a hazai állategészségügyi hatóság előbb egy, majd később két zalai telepen is azonosította a kiskérődzők pestisét. Ez egy vírusos fertőző betegség, ami korábban kimondottan csak a trópusokon volt ismert. Aztán tavaly előbb Gö­­rögországban, majd Romániában is megjelent, sőt járványt okozott, ami miatt több százezer juhot és kecskét kellett kiirtani. 

Magyarországon ez a kór még nem fordult elő, de az idén januárban azonosították a bajt. Méghozzá Zala vármegyében, először a Szentgyörgyvölgy melletti telepen, majd Nagymétnekpusztán és Lentiben. A beteg állatokról kiderült, hogy romániai gyűjtőtelepről származnak. A hatóság azonnal zárlatokat rendelt el, illetve olyan intézkedéseket, amelyek az állatok mozgatását, az állatokkal kapcsolatba lépett emberek, járművek, széna, szalma, más tárgy ellenőrzését, fertőtlenítését jelenti. 

Románia hivatalosan jelen pillanatban is mentes a betegségtől, annak ellenére is, hogy onnan hurcolták be a betegséget: egy kereskedő ugyanis nem fogadta el a magyar terméktanács, szakmaközi szervezet ajánlását, és egy Zala vármegyei gyűjtőállomásra hozott be – mint kiderült, beteg – állatokat. 

Korlátozták valamennyi, Zalában található kiskérődzőt tartó vadaspark, falumúzeum látogathatóságát, február közepéig tilos az ország teljes területén kiskérődzőt vásárokba, kiállításra vinni. Február 10-ig látogatási tilalom lépett életbe. Tilos Romániából juhot, kecskét Magyarországra szállítani és a tranzit-állatszállításokat is szigorúan ellenőrzik a magyar hatóságok. 

Ha február végéig nem jelenik meg új megbetegedés, akkor megfogtuk a betegséget. Ami viszont még nem jelenti azt, hogy az országból szabadon lehet exportálni a húsvéti szezonban a bárányt, gidát. Az unióval nincs gond, mert oda a zárolt körzeteket kivéve az ország más területéről lehet szállítani. Csakhogy egy sor unión kívüli ország importtilalmat rendelt el, illetve fontolgat. Ilyen Izrael vagy több arab ország, Nagy-Britannia. 

A történtekre a piac is reagált, s habár még messze van húsvét, az árak mérsékelt csökkenése elindult: a kilónkénti ár azonban még így is magasabb, mint egy éve volt. A szakértők szerint, ha a betegség nem terjed tovább, akkor húsvétra helyreállhat a rend. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek