![](https://zoe.mediaworks.hu/public/uploaded_pictures/17798415_auto_resized.jpg?ver1)
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
![](https://zoe.mediaworks.hu/public/uploaded_pictures/17798415_auto_resized.jpg?ver1)
A múlt hét végén országszerte felmérést készítettek a telelő erdei fülesbagolyról. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a lakosság bevonásával végezte a munkát, amelyben bárki részt vehetett.
Kép: Egyes településeken akár százszámra is látni pihenő baglyokat nappal.
Tavaly is volt ilyen akciós hétvége, akkor 638 településen, 1035 helyszínen 11 629 erdei fülesbagolyt figyeltek meg. Akkor Túrkevén nappalozott a legtöbb erdei fülesbagoly, 280 egyed, Kisújszálláson 170, Kengyelen 167 madarat számláltak meg! Ez óriási szám, de vajon mi az oka, hogy ezek a madarak ekkora tömegben és sűrűségben találhatók az egyes településeken?
A magyarázat e viselkedésre az, hogy számos fülesbagoly hazánkba költözik telelni. Hogy miért a lakott környezetet választják? A települések környéke vélhetően gazdag zsákmányállatokban. E baglyok döntően egereket, pockokat esznek, naponta 4-5 darabot is elfogyasztanak. A lakott településeken nyugodtan pihenhetnek nappal, mert itt sokkal kevesebb az őket zaklató ragadozó madár.
Sokan még mindig tartanak a baglyoktól, a régebben még „halálmadárnak” is tartott szárnyastól. Él a fejekben az a butaság, miszerint, ha egy ház környezetében baglyot látnak, akkor ott rövidesen valaki el fog halálozni. Ezért aztán zavarták is ezeket az állatokat, sőt, az általuk gyakorta látogatott fákat még ki is vágták! A madártani egyesületnek az ilyen és hasonló rossz beidegződéseket is feladata megszüntetni, ezért is fontos, hogy a bagolyszámlálásba a civileket, gyerekeket – óvodákat, iskolai osztályokat is – bevonnak. S, hogy mi a feladat egy ilyen számlálással töltött hétvégén? Egyrészt természetesen magukat a nappal a lakott területen a fákon pihenő madarakat kell számba venni. Aztán a fák alatt lehet gyűjteni bagolyköpetet. Ez egy felöklendezett, emészthetetlen szőr- és csont-„gombóc”, amit a bagoly kiköp emésztés után. (Az erdei és a réti fülesbaglyok a költési idő után csoportosulnak, a kuvik, a macskabagoly és a gyöngybagoly azonban megőrzi magányát. A réti fülesbaglyok szintén csoportosan telelnek, de ők a külterületen maradnak. A nedves, zsombékos, gyékényes területeken több tucat madár van együtt a téli időszakban.)
A telelő baglyok óriási hasznot hoznak a környezetünkben: a rágcsálók tömegeit pusztítják el: a tavaly megfigyelt több mint 11 madár a számítások szerint csaknem 3 millió egeret, pockot és más rágcsálót fogyasztott el a tél alatt! Ha nem lennének baglyok, akkor ez a rágcsálóállomány a nyárra akár a 4-6-szorosára is felszaporodna, óriási kárt okozva a termésben, vagy akár a lakott környezetben, kertekben. Ezt a rágcsálóirtást az ember csak mérgekkel lenne képes elvégezni, ami súlyos környezet- és természetvédelmi, humán egészségügyi kockázatot jelentene.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu