Okosüvegházak a kertészetekben

Nagyfokú technológiai fejlesztések várhatók az üvegházakban, hajtatóberendezésekben, hasonlóak, mint amelyek a szántóföldi termesztés során tapasztalhatók.

Házunk tájaO. Horváth György2025. 04. 14. hétfő2025. 04. 14.

Kép: A jövedelmező termelés alapja a modern technológia

Okosüvegházak a kertészetekben
A jövedelmező termelés alapja a modern technológia
Forrás: Shuttterstock

Nagyfokú technológiai fejlesztések várhatók az üvegházakban, hajtatóberendezésekben, hasonlóak, mint amelyek a szántóföldi termesztés során tapasztalhatók az okostraktorok, -kombájnok, -permetezőgépek terén. A mesterséges intelligencia fogja éveken belül segíteni a kertészek munkáját. 

Nincs más, mint előre! – ezt vallják a szentesi kertészek, ugyanis az utóbbi évek – a tavalyi különösen – bizonyították, hogy hathatós fejlesztések nélkül még a védettnek vélt üvegházi és fóliás termesztést is veszélyezteti a klímaváltozás. A 450 szentesi zöldségtermelőt tömörítő DélKerTÉSZ főként paradicsomot és paprikát termeszt. 2024-ben 56,4 ezer tonna zöldséget értékesítettek, ami 11 százalékos, 6,7 ezer tonnás csökkenést jelent az egy évvel korábbihoz képest! A zöldség és gyümölcs értékesítéséből származó árbevétel 19,2 milliárd forintra rúgott 2024-ben, ez éves szinten 2,8 milliárd forintos csökkenést jelent 2003-hoz képest. És nem a szentesiek felejtettek el gazdálkodni, hanem a klímaváltozás, pontosabban a tavaly nyári 60 napos extrém meleg, illetve az emiatt hektikusan mozgó ár okozta a kárt. Az árbevétel csökkenését az augusztus–szep­tember hónapokban tapasztalt kiugróan magas hőstressz miatti óriási mennyiségi kiesés okozta. Emellett éves szinten a termelői árak a frisspiaci termékek közül a paprikaféléknél 3-5 százalékkal növekedtek, míg a paradicsomféléknél 2-5 százalékkal, a paradicsomkülönlegességeknél közel 15 százalékkal csökkentek. Ennek egyik oka volt, hogy az import zöldség egész évben ott volt a boltokban. 

A meleg, az UV ellen védekezni kell, amit például különböző párásító-, árnyékolóberendezések alkalmazása segíthet, míg a mesterséges intelligencia abban, hogy a termelők gyorsan tudjanak beavatkozni és reagálni a kedvezőtlen klimatikus körülményekre. A forróságban a zöldségházakban szükség van megfelelő szellőztetésre, párásító­berendezésekre, árnyékolásra, automata öntözőberendezésekre, extrém forróságban pedig felmerülhet az igény a hűtésre is. A klíma- és a tápanyag-szabályozásban is sokat segít a termelőknek a mesterséges intelligencia. A növényházi monitoring­rendszer figyelemmel kíséri a külső hőmérsékletet, páratartalmat, de azt is nézi, hogy az öntözés során a növény hogyan vette fel a vizet, tápanyagot, így sokkal könnyebb időben beavatkozni. 

Fejleszteni kell, és ehhez a Dél­KerTÉSZ tavaly 2 milliárd, idén pedig 1,6 milliárd forinttal támogatja a beruházásokat. Amennyiben a tavaly beadott kertészeti pályázatok nyernek, tagjainknál üvegházfejlesztések indulhatnak el, és 10 hektárnyi új felület jöhet létre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek