Csak az ország egésze segíthet a helyzeten

Magát a száj- és körömfájást okozó vírust sem könnyű megállítani, a fertőzési gócokat fölszámolni, de talán még ennél is nehezebb munka az állattartó telepeken fenntartani a folyamatos higiénés előírásokat, s ugyanez vonatkozik a magyar lakosság felvilágosítására, meggyőzésére is. Nagy István agrárminiszter a múlt hét végén egy háttérbeszélgetésen számolt be a részletekről.

Házunk tájaO. Horváth György2025. 05. 05. hétfő2025. 05. 05.

Kép: Fegyelem és szakértelem. Nincs helye az összeesküvés-elméleteknek , Fotó: Krizsán Csaba, Forrás: MTI

Csak az ország egésze segíthet a helyzeten
Fegyelem és szakértelem. Nincs helye az összeesküvés-elméleteknek
Fotó: Krizsán Csaba Forrás: MTI

– Csinálhatunk bármit, rámutathatunk összefüggésekre, háttérmagyarázatokkal szolgálhatunk a száj- és körömfájásról, a járvány kezelésének miértjéről. Ennek ellenére hihetetlen dolgok történnek. A társadalom egy része szerint az egész ügy kamu, a sok korlátozást feleslegesnek tartja, mások az egészet mesterséges folyamatnak vélik, ami azt szolgálja, hogy a rovar- és műhús­fo­gyasztást, készítsük elő – kezdte Nagy István agrárminiszter a beszélgetést, s egyben jelezve, hogy mi most a vírus okozta megbetegedések, az abból is adódó gazdasági következmények mellett az egyik legnehezebb dolga a hatóságoknak, médiának, szakembereknek. 

NAGY István
Cél, hogy egy éven belül minden kiürített telepen megkezdődjön a termelés, a gazdaságok talpra álljanak. Fotó: Máthé Zoltán / MTI

A társadalmi ellenállás nagyon nagy, különböző elméletek, úgynevezett konteók látnak napvilágot, melyek szinte tényleg vírusszerű gyorsasággal terjednek az országban, világban. Az emberek nagy része elszakadt a természettől, az állattartástól, a mezőgazdaságtól. Ez az egyik oka, miért is van jó táptalaja az előbbi megalapozatlan feltételezéseknek. Ezek egyik következménye, hogy egyrészt nem értik meg az emberek: a száj- és körömfájást okozó vírus nem játék, nem mese, hanem valós és nagyon veszélyes dolog. 

Egészséges élelmiszer 

A kár óriási lehet, ha nem vesszük komolyan a járványügyi intézkedéseket, korlátozásokat, illetve, ha nem eszünk például magyar tejet, húst, marhát, sertést. A vírus eddig nem terjedt ki országosan, egy vármegye öt telepén jelent meg, de már így is sok tízmil­liárd forint a kár. Ez a közvetlen kár, és ki tudja, mekkora lesz a közvetett, ami abból eredhet, ha a lakosság nem segíti a magyar állattenyésztőket, hús- és tejipart. Mert sokan tartanak a vásárlástól. Holott a vírus emberre nem ártalmas, a piac­ra kerülő termékek mindegyike sokszorosan ellenőrzött, jobban, mint a száj- és körömfájással nem érintett vármegyékből kikerülő és feldolgozott állati termékeké. A Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyékből csak olyan állatok szál­­líthatók ellenőrzött vágóhidakra, amelyektől a vágás előtt 24 órával vért vettek, és az negatív eredményt mutatott. A vágóhidakon megint állat­orvosok ellenőrzik a húst. Tehát, ami innen kikerül, legyen az friss hús vagy feldolgozott termék, az nyugodtan fogyasztható – erről már a beszél­getésen részt vevő Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnöke fejtette ki véleményét. 

Egyetlen megoldás 

Nagy István szerint sokak azt sem értik, hogy miért kell leölni és megsemmisíteni az összes állatot az olyan telepeken, ahol akár csak egy fertőzött tehenet is találtak. Azért, mert ez a vírus nagyon virulens! A még tüneteket sem mutató marhák, sertések is milliárd szám üríthetik a kórokozót, ami aztán csak többnapos lappangási idő után fejt ki olyan hatást, mely tünetek képében is megjelenik. Tehát ha egyetlen beteg állat is van a telepen, az egész állományról azt kell feltételezni, hogy fertőzött. Az idő ez esetben meghatározó: nem lehet elkülöníteni az egészséges állatokat és karanténozni, figyelni, vajon tényleg betegek-e, mert addig terjesztik a kórokozót. 

S hogy miért nem lehet vakcinával védekezni a betegség ellen? Azért, mert a vakcina egy gyengített vírus, ami az állatot nem betegíti meg, de az immunrendszerét arra sarkallja, hogy védekezzen. A vad vírus még megtámadja az oltott állatot, a tünetek mérséklését el lehet érni, de az állat egész életében hordozza és üríti a vírust. Ami a mentes és nem oltott állományokat újra és újra megfertőzheti. Az ilyen és a vakcinázott állományból egyetlen liter tejet, egy kiló húst sem lehet eladni. Tilos, és a kereskedelem is tiltakozik ellene. Az ország egész hús- és tejágazata tönkremehet ebbe. 

Pályázatok, támogatás 

A megoldás az, hogy az állattartó telepek járványügyi helyzetén kell javítani. Ezért a kormány májusban pályázatot hirdet a szarvasmarha-, juh- és kecsketartóknak, mellyel a telepek ilyenfajta beruházásait – legyen szó akár kerítésépítésről is – segítik megvalósítani. Az ország bármely részéről lehet pályázni a 70 százalékos támogatásra. A kiértékelések júniusban várhatóak. 

A mostani járvány rámutatott arra is, hogy akár több ezer állategészségügyi technikusra is szükség lehet az egyre inkább koncentrálódó, tehát nagy állatállományt gondozó telepeken. Vagyis a régi felcserképzést indítanák újra az állatorvosi képzés mellett. 
A Szabad Föld kérdésére, miszerint milyen gyorsan és milyen módon lehet az érintett, kiürített telepeken újra kezdeni a termelést, a miniszter azt válaszolta, hogy mind az öt telepen folytatni akarják a munkát. Ehhez a kormány támogatást ad, amiből a fertőtlenítést, a tenyészállatokat, a takarmányt, a munkabért lehet fedezni. Nagy István szerint óriási esélyt is jelenthet most, hogy a legjobb genetikai állománnyal bíró vemhes üszőkkel lehetne feltölteni ezeket a tehenészeteket. A cél az, hogy egy éven belül meginduljon a tejtermelés, ami naponta hoz bevételt, amiből aztán három év alatt ismét elérhető lenne az az állománynagyság, amellyel ez az öt nagy tehenészet a betegség megjelenése előtt rendelkezett. 

Minden hétre egy kitörés 

Madárinfluenza-vírus jelenlétét mutatta ki Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A Csongrád-Csanád vármegyei Bordány településen található, 2000 állatot tartó tömőlúdtelepről, illetve a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tószeg településen található, 3850 állatot tartó tömőlúdtelepről származó mintákból madárinfluenza (H5N1) vírusát mutatták ki, és azt is, hogy a két telep között járványügyi kapcsolat van. A bordányi telepről a tüneteket megelőző napon szállítottak ki Tószegre tömésre az állatokat. Szintén ezt a vírust izolálták egy szarvasi pulykatelepen, ahol 40 ezer hízópulykát fertőzött meg a betegség. A három baromfitelepen megsemmisítették az állatokat, valamint 3 és 10 kilométeres védő- és megfigyelési körzetet alakítottak ki. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek