Ismét nagyüzem van a kertünkben

Még pontosan nem is tudjuk, hogy kertünkben mit hagyott meg a fagy, de a gyümölcsfáinkat – még ha egy szem termést sem nevelnének – ennek ellenére nem szabad magukra hagyni. Vagyis sok munkát, időt és pénzt kell fordítani a növényvédelmükre.

Házunk tájaO. Horváth György2025. 05. 05. hétfő2025. 05. 05.

Kép: Sajnos az idén kevés helyen lehet majd termést szüretelni, Fotó: © Cseh Gábor, Forrás: MW

Ismét nagyüzem van a kertünkben
Sajnos az idén kevés helyen lehet majd termést szüretelni
Fotó: © Cseh Gábor Forrás: MW

Egyre kedvezőbb helyzetet te­­rem­­tenek a különféle kórokozóknak és kártevőknek a csapadékos, párás és meleg nappalok, a hű­­vösebb éjszakák. A kertünkben meg kellett kezdeni a meggy-, a kajszifák körüli létrázást. Mára ugyanis már nagyjából látszik, hogy mely ágakat, gallyakat kapta el a monília. Ezeket sürgősen le kell vágni. Ez egyes kerteken akár egy második metszésnek is felfogható, akkora a fertőzés az idén. Nálunk is az a helyzet, hogy a gondos permetezések ellenére sokkal több a megszokottnál az ilyen betegséget mutató hajtásrész. Különösen a kajszibaracknál fordul ez elő, ugyanis éppen a virágzás idején volt olyan idő, hogy a folyamatos esőzés miatt napokig nem tudtuk a fákat permetezni. Sokan nem is tudnak még mindent e betegségről, a most elhaltnak tűnő ágakról hiszik azt, hogy elfagyott. Sőt, akad olyan kerttulajdonos is, aki tűzelhalást emleget. Holott az csak az almaféléket betegíti meg, igaz, annak is eljött április végén, május elején az ideje. Akkor, amikor e fajok – alma, körte, birs – virágoznak és meleg, párás a levegő. A tűzelhalást egy baktérium okozza, a tünet itt is az ágrész, gally, virág elhalása. A hajtásvég jellegzetesen, pásztorbotszerűen visszakunkorodik. (Amit viszont nem szabad keverni a különösen körtéket támadó hajtáshervasztó darázs kártételével.) Ha ilyen ágat látunk, azonnal vágjuk le azt és égessük el. Réz-hidroxidos és speciálisan a tűzelhalásra kifejlesztett hatóanyagos kezelést alkalmazzunk. 

Hiába maradt alig néhány terméskezdemény a nagy fagyok miatt az őszibarackfáinkon, a fiatal levelek egy részén már megjelent a tafrina, a levélfodrosodás gombája. Nem olyan tömeges, mint látni egyes kertekben. Már a rügypattanás után permeteztünk, de ennek ellenére ez a helyzet. Amíg nem lesz elég meleg a reggel, addig e gomba ellen hetente kell védekezni, más­különben egész ágrészek is elhalhatnak, deformálódhat a hajtás, a megmaradt gyümölcs is kárt szenvedhet. 

Megindul lassan a gyümölcsmolyok rajzása is. Érdemes figyelni az internetet, ahol a növényorvosok országra vonatkozó észleléseit, tapasztalatait, a rajzások várható idejét is elolvashatjuk. Magunk is vehetünk feromoncsapdát a kertbe. Amikor a rajzás eléri a csúcsát, ahhoz érdemes a rovarirtást időzíteni. Az idén korán kezdte a támadást a varasodás: virágzás, sziromhullás idejére érdemes az első védekezést beiktatni, mert már most látni olyan fákat, ahol kialakult a gombafertőzés, ahogy az érzékeny fajtáknál a lisztharmat már az első leveleket is eltorzította. Akinek van szőlője, az észrevehette, hogy a megjött meleg időben szinte berobbantak a rügyek, sőt a hajtások végén már ott a virágkezdemény. Eljött az ideje, hogy a szőlőt is permetezzük lisztharmat, peronoszpóra és fekete rothadás ellen. 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek