
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Mostanra már megerősödött a télen kimerült és legyengült gyep. Túl vagyunk néhány fűnyíráson is, és láthatjuk, milyen állapotban van fűvel fedett gyepterületünk.
Kép: Stihl Multirendszer, multimotor, kertápolás, gyepápolás, gyepszellőztető, fűszellőztető, díszkert Forrás: Andreas Stihl Kereskedelmi Kft, Forrás: Andreas Sthil
Egy alapos fűnyírás után – ezt már végezhetjük alacsony fokozaton, tehát rövidre vágva a szálakat – nekiállhatunk a gyepszellőztetésnek, illetve az azzal sokszor egybekötött talajlazításnak is. Ehhez érdemes megfelelő szerszámot, célgépet használni. A vékony fogú fémgereblye is jó, de azzal egyrészt nagyon fárasztó e munka, másrészt szebb, jobban átszellőztetett lesz a gyepünk, ha elektromos vagy benzines gépet használunk.
A szellőztetés meglehetősen erős fizikai beavatkozásnak számít, ezért csak ott végezzük, ahol elég erős a növényzet, máskülönben feltépjük a maradék füvet is. Ami egyébként nem mindig baj, főleg, ha felül akarjuk vetni a gyepet, hogy sűrűsödjön.
Nos, a szellőztetés során használhatunk acélrugós vagy acélkéses adaptert. Az utóbbi végzi el egyben a felső talajréteg lazítását is. Ha kicsi a gyepfelület, akkor érdemes használni a fűgyűjtőt, máskülönben nagyon lassan haladunk. Egy jól átfésült gyepből ugyanis nagyon sok elhalt szál, moha, növényi maradék kerül ki. Akár két-három méter alatt is megtelik a gyűjtőtartály. Ezért nagyobb fűterületnél ne alkalmazzuk, inkább gereblyézzük össze a kikerült szövedéket. Utána érdemes keresztbe is megszellőztetni, majd megint gereblyézni. Jó megoldás, ha a végén alacsonyra állított fűnyíróval megyünk át a területen, ugyanis a fűnyíró felszippantja a gereblyézéssel el nem távolított növényi maradványokat is. Akkor végzünk jó munkát, ha a gyepünkre nem jó ránézni, tépett, sok helyen a talaj is kilátszik!
Ezt követően célszerű trágyázni, műtrágyázni, komposzttal felülszórni a gyepet. Illetve a már említett fűmagos felülvetést alkalmazni. Ez esetben vetés után hengereljük át a területet, majd rendszeresen locsoljuk a pázsitot. Melegebb időben a fűmag napok alatt kikel, szépen besűrűsödik a megritkult állomány is.
Ahol sok a moha – árnyékosabb, kevésbé szellőző részek –, ott a gyepszellőztetés után vasgáliccal permetezzük át a területet. Ez a mohagyérítés legjobb szere. Néhány hét múlva e területeket is gereblyézzük át, vagy szellőztessük meg géppel, s így az elhalt moha legnagyobb részétől megszabadíthatjuk kertünket.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu