Kevés lesz a gyümölcs

Cinikusan azt is mondhatnánk, hogy az idén nem jelent majd sok gondot a kertekben a gyümölcs­válogatás. Az országban ugyanis nem maradt olyan gyümölcsfaj, amelyet ne károsított volna a tavaszi két nagy fagyhullám. Van olyan faj, amiből csak elvétve lesz a piacokon.

Házunk tájaO. Horváth György2025. 05. 05. hétfő2025. 05. 05.

Kép: Meggyből még csak-csak, de cseresznyéből az idén kevés terem majd, Fotó: Penovác Károly, Forrás: MW

Kevés lesz a gyümölcs
Meggyből még csak-csak, de cseresznyéből az idén kevés terem majd
Fotó: Penovác Károly Forrás: MW

Véglegesebb képet május közepén ad majd egy következő felmérés, de az áprilisi fagyok után végzett körkép előrevetíti, hogy nem lesz sok köszönet benne. A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács felmérte a károkat a hazai gyümölcsültetvényeken, s az összes terület bő harmadáról, 20-25 ezer hektárnyi területről szerzett be adatokat. Ez az árutermelő ültetvényeknek csaknem fele, vagyis elmondható, hogy az így keletkezett kép országos szinten is igaz. Ezekből megállapítható, hogy a Kisalföldet és néhány dunántúli kicsi térséget leszámítva az egész országban komoly károk keletkeztek. Annak ellenére, hogy mindenki megpróbált védekezni, de nem sok eredménnyel. Egyrészt a hideg mértéke volt nagy – mínusz 5–9 fok három éjjelen, hajnalon keresztül, akár 6–10 órán át! Másrészt a fagyot egy viharos északi szél, úgymond hidegbetörés okozta, ami szállított hideget jelent. Vagyis a helyi füstölés, melegítés, légkeverés szinte semmit nem ért, mert jött az újabb fagyos légtömeg. Aztán már kisugárzásos fagyok voltak, ami ellen lehet védekezni, de az már késő volt. A FruitVeB szerint az ország gyümölcstermesztő területének 80 százaléka szenvedett közepes vagy súlyos lehűlést. 

A szakmai szervezet összegzése szerint a kajszibarack a legnagyobb károkat szenvedte el, mert 60 százalékos arányban teljes a termésveszteség, 20 százaléknál 80-99 százalékos a gyümölcskár, és alig 10 százalék maradt viszonylag épen. Az őszibarack csaknem felénél totális a virágkár, 23 százalékban súlyos, vagyis 80-99 százalékos a károsodás, és csupán 21 százalékban maradt esély a jó termésre. A cseresznyeterületek kétharmadán 80 százalék feletti a virágkár, az ültetvények alig egyötödén várható jobb termés. 
Sokakat meglephet, hogy az almáskertekben is nagy a kár, holott e gyümölcs akkor még nem virágzott. Mint kiderült a terület harmadán totális a virágkár! A felében 80–99 százalékos a pusztulás, és csak 7 százaléknál alacsony, 40 százalékos a kár. Sőt, a körteültetvények csaknem felénél 80 százalékos a virágkár. 

A meggy és a szilva esetében akad terület, ami megúszta, máshol baj van. Az ültetvények felénél még jó vagy elfogadható termés is lehet. Eddig a virágkárról szóltunk, de csak május közepén derül ki, hogy mennyire fáztak meg a termések, virágok, terméskezdemények. Ha ez nagy arányú, akkor a megmaradt kicsi termések nagy része is hetek múlva lepotyoghat.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek