Ha akarjuk, ha nem, jönnek

Gazdagodik hazánk állatvilága, bár sokszor ennek nem szabad örülni. Olyan fajokról van szó, melyek az egész világon egyre terjednek, ráadásul károsak is. Az invazív ízeltlábúak mellett akad faj, mely kétségkívül színesíti a rovarvilágot, de hogy lesz-e valamilyen káros hatása a megjelenésének, még nem tudjuk.

Házunk tájaO. Horváth György2025. 06. 02. hétfő2025. 06. 02.

Kép: Egész növényi táblákat képes tarra rágni a japán cserebogár

Ha akarjuk, ha nem, jönnek
Egész növényi táblákat képes tarra rágni a japán cserebogár
Fotó: JulieK2

Kezdjük a jobb hírrel: néhány éve még csak egy imádkozósáska-fajra lelhettünk a szabadban, a jól ismert ájtatos manóra. Aztán néhány éve – vélhetően a hobbiból ter­rá­rium­ban tartott, onnan kiszabadulhatott ázsiai óriás imádkozó sáskát találták meg hazai környezetben. A napokban pedig arról érkezett hír, hogy egy újabb imádkozósáska-fajt azonosítottak. Magyar neve még nincs, latinul Ameles spallanzania néven ismert. Talán törpe imádkozó sáskának lehetne hívnunk éppen a mérete miatt. Ugyanis ez a faj alig 2–4 centis. 

Magyarországi megjelenése azért érdekes, mert eredetileg Marokkótól Görögországig, Észak-Afrikától Dél-Európáig terjed. Az itthoni megjelenése valószínűleg a kertészeti termékek egyre nagyobb importjához köthető. Például e térségből egyre több koros, tehát nagy olajfát, pálmafélét, citrusokat hoznak be a magyar kertészeti árudák. Nem először találkoztunk vele, mert már 2020-ban a főváros környékén, majd a Villányhoz közeli Szársom­lyó-hegyen is látták. Utóbbi eset elképzelhető, hogy már a faj északi irányú vándorlásának is az eredménye, ugyanis például Horvátországban is egyre elterjedtebb az utóbbi években, ami a klímaváltozás, az enyhe telek egyik következménye. Az is igaz, hogy a leírások szerint a peték akár mínusz 9 fokos hidegben is áttelelhetnek. A sáska kisebb rovarokkal táplálkozik, emiatt nagy környezeti veszélyt a gazdálkodók számára nem jelent. 

Mantis,Ameles,Spallanzania,,Male,Perched,On,Purple,Flower
Ez a törpesáska színesítheti a hazai rovarvilágot. 
Fotó: Shutterstock

Annál nagyobb baj lehet, ha megjelenik az országban a hatá­raink közelében már észlelt japán cserebogár. A kelet-ázsiai eredetű állat már évek óta terjed Európában, Észak-Amerikában. A bogár kis testű, akkora nagyjából, mint az áprilisi cserebogarunk. A rózsabogárhoz hasonlóan fémes zöldes színű. A baj vele az, hogy nemcsak a talajban fejlődő pajorja károsít folyamatosan, hanem a hónapokig élő és folyamatosan vándorló és petéző felnőtt egyedek is. Nem válogatós, több mint 300 tápláléknövényét írták le a gabonától a gyümölcsön át a szőlőig. Ahol megjelent, ott óriási károkat okozott eddig. 

Az emberre is veszélyes az az új ízeltlábú, melyet néhány hete azonosítottak szakemberek. Egy albínó, tehát fehéres kullancsot találtak egy kutyában. Azóta kiderült, hogy a latinul Ixodes hexagonus elnevezésű fajról van szó, ami többségében a sünökön él, szaporodik, fejlődik – ezért is nevezik sokan sünkullancsnak –, de a kertekben a már vedlett, érett alakok kutyák, macskák vagy éppen az ember vérét is szívogatja. Veszélyessége abban áll, hogy terjeszt többfajta betegséget, így a Lyme-kórt okozó baktériumokat is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!