
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Az ország nagyjából 80 százalékán aszályt, közepes vagy nagy fokú aszályhelyzetet mutat az agrometeorológia. Hazánk nagy részén egy csepp eső sem esett hetek óta, sok helyen a talaj felső félméteres rétegéből már 50–70 milliméternyi, azaz bő egyhavi víz hiányzik. Az érőben lévő őszi árpa és a később aratandó búza sem nagyon bírja ezt a helyzetet, nemhogy a fejlődő kukorica vagy napraforgó.
Kép: 20240607 Dunaújváros Mezőgazdasági körkép Fotó: Laczkó Izabella LI Dunaújvárosi Hírlap DH A képen: kukorica permetezés permetezőgép , Fotó: Laczkó Izabella
Az őszi árpa sok helyen már szinte besárgult, az alsó levelek kivételével a többi része elszáradt, úgy tűnik, mintha már lassan aratni kellene. A kérdés, hogy a szárazság és a meleg miatt mennyire sültek, fognak besülni a magok, azaz mennyit fejlődnek még a kalászban? Ha nagy a meleg, akkor sok lesz az ilyen aszalódott szem, ami mind a mennyiséget, mind a minőséget negatívan befolyásolja. A 30 fok körüli hőmérséklet viszont éppen a normális fejlődést, érést segítheti. Az őszi búza esetében ez fontos lenne, mert ekkor várható igazán sok jó minőségű, fehérjékben, azaz sikérben gazdag termés.
A repce szintén érik, a korábbi hideg időjárás miatt azonban nem egységesen még táblán belül sem, sőt egy növényen sem, mert elhúzódott a virágzás, a termékenyülés.
Egyébként a június eleji heves szelek sokfelé az országban megdöntötték a táblák egy részét, mely az aratást is nehezíti, de inkább ez is a minőségre hat, mert így a talajközelben fekvő növényen könnyebben indulnak el gombásodási folyamatok.
Az aratás kezdetének időpontjáról még nem lehet pontosat tudni, de az előrejelzések szerint marad a nyári, szárazabb meleg, ezért vélhetően a hónap végén, a megszokott időben indulhatnak a kombájnok. Előbb az árpával kezdik, majd a búzával folytatják, s természetesen az ország déli részeiről lesznek meg az első eredmények.
Az elmúlt hetek időjárása kedvezett a hetek óta melegre váró kukorica- és anapraforgótábláknak. Az országot járva ez meg is látszik, szinte szemmel látható a fejlődés. Igaz, sok helyen találni még gyomos területeket is, itt ezekkel is versenyeznek a kultúrnövényeink. A csapadékhiány miatt főleg a tengeri kerülhet bajba, az is leginkább az Alföldön. A napraforgó jobban bírja a szárazságot, gyökérzete mélyebbre hatol, de a csapadékhiány ezeket a kultúrákat is nagyon megviseli.
Nem véletlen, hogy manapság sok intézkedést hoztak aszályügyben. A kormány például úgy döntött, hogy az állam átvállalja a vízdíjat a gazdálkodóktól. Az öntözési, rizstermelési és halgazdasági vízhasználatot ellátó szolgáltatások díját a 2025-ös évre 8 milliárd forint értékben elengedi, pontosabban az állam fizeti ki ezen díjakat a vízügyi igazgatási szervezetek számára. A cél az öntözés ösztönzése. Igaz, ez ma még mindig csak 80–140 ezer hektáron valósulhat meg, ennyi az öntözhető terület az országban, ami a 4 millió hektárnyi szántóföldi termesztéshez képest nem nagy felület. A vízszolgáltatás hatékonyságát is növelni kívánják, ezért az energiaügyi miniszter feladata egy költségcsökkentő program kidolgozása.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu